Domácí kávička za socialismu. Osmdesátá léta přinesla nový bakelitový model mlýnku

 Koktejl 
14. května 2020 09:42 / Mirka Malá
  3
📷
9 fotografií v galerii
Bakelitové mlýnky se v mnoha domácnostech dochovaly dodnes Archiv
Kdo si chtěl za socialismu uvařit doma čerstvého turka, mohl si zrnkovou kávu namlít do pytlíčku buď přímo v elektrických mlýncích v samoobsluhách, anebo doma v malých bakelitových mlýncích. Ale to byla docela dřina.

Několik let po válce byl totiž komunisty znárodněn jeden soukromý podnik, který malé ruční mlýnky na kávu a koření vyráběl už od dvacátých let. Z továrny se stal státní podnik, který pokračoval ve výrobě malých bakelitových mlýnků, které se dodnes dochovaly v mnoha domácnostech.

Ruční mlýnky původně vznikly jako cestovní

Malé bakelitové mlýnky už v předválečném období začala firma vyrábět jako cestovní. Po znárodnění se z nich ale tak nějak staly mlýnky domácí, protože dlouho byly prakticky jedinou možností, jak si doma namlít z kávových zrnek čerstvou kávu a uvařit si u nás tolik populárního turka.

Mletí kávy v malém poválečném mlýnku z bakelitu hnědé barvy byla ale mnohdy velká dřina. Původní kapesní model umlel totiž jen jednu pořádnou porci kávy, maximálně dvě slabší porce. A tak příprava čerstvé kávy trvala skutečně dlouho. Zvlášť ve chvíli, kdy se mlýnek zasekl, což se stávalo poměrně často.

Osmdesátá léta přinesla nový bakelitový model mlýnku

V osmdesátých letech státní podnik přišel s novou verzí domácích ručních mlýnků kávy, samozřejmě opět z bakelitu. Mlýnek byl o dost větší, takže umlel až tři porce kávy. Inovovaný mlýnek se už ale nezasekával tolik jako jeho starší předchůdce.

Právě mlýnky z osmdesátých let, které státní podnik vyráběl v mnoha barevných variacích, mezi kterými nechyběly ani jasně žlutá nebo třeba oranžová, se v mnoha domácnostech dochovaly jako památka na socialistické časy dodnes. Dále čtěte: Nejslavnější vína socialismu. Výběr byl malý a chuť mizerná.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...