Kupujeme auto: Tato kritéria jsou nejdůležitější

 Komerční sdělení 
13. října 2023 16:16 / redakce
  0
📷
4 fotografie v galerii
Výběr toho správného auta někdy doprovází dlouhé rozhodování. pexels.com
Nákup auta se dříve či později nevyhne žádný aktivní řidič. Je to investice, který se neopakuje každý rok, proto je správný výběr auta velmi důležitý. Jak na to?

Velké množství značek a modelů rozhodování při koupi auta často neusnadňuje. Máte představu, jak by mělo vaše nové auto vypadat? Nebo ještě nevíte, která kritéria jsou pro vás důležitá?

Pomůckou při koupi ideálního automobilu pro vás může být náš malý průvodce. Odpovězte si na následující otázky a výběr bude jednodušší.

 

Jaký je hlavní účel auta?

Auto nám má sloužit, proto je jeho účel využívání tím nejdůležitějším, na co brát u jeho koupi ohled.

Hledáte auto do města? Porozhlédněte se po menších a praktických autech. S městským autem zaparkujete prakticky kdekoliv, jeho ovládatelnost je velmi jednoduchá a při jízdě oceníte jeho praktičnost.

Při koupi rodinného modelu 
věnujte pozornost prostrannosti auta, dostatečnému komfortu a bezpečnosti. Dbejte i na velikost zavazadlového prostoru či na to, v jaké výšce je nakládací hrana kufru.

Často cestujete a potřebujete auto, které zvládne všechny povrchy? Zaměřte se na kategorii terénních aut.

Spalovací motor nebo elektromobil?

Typ motoru navazuje na využívání auta. V případě kratších městských jízd zvolte benzínová motor. Benzín se rychleji zahřeje a servisní náklady jsou nízké.

Pro auto s naftovým motorem se rozhodněte při dlouhých trasách s různým typem terénu. 
Počítejte ovšem s vyššími náklady při opravě vozidla.

Máte zájem o ekologičtější jízdu? Zaměřte se na auta s hybridními motory či samotné elektromobily.

 


Nové auto nebo z bazaru?

Hlavním rozdílem mezi novým autem z výrobny a tím ojetým je cena. Za nové si připlatíte, no zároveň získáte nedotknutý automobil v perfektním stavu. Naopak ojeté auto koupíte za výrazně nižší cenu. Odpovídá ji ovšem i technický stav auta.


Rozhodujícím faktorem je i dostupnost. Zatím, co jsou některá nová auta na objednávku, ojetá vozidla jsou dostupná ihned.

Rozhodli jste se koupit auto v bazaru? Důkladně zkontrolujte interiér i exteriér. Při kontrole interiéru se soustřeďte zejména na to, jak velmi jsou opotřebované pedály, volant nebo řídící páka a jestli po nastartování svítí všechny kontrolky. Chybějící kontrolka je snahou něco zatajit.

U vnější obhlídce auta si všímejte praskliny od kamínků na čelném skle, světla a kapotu. Rozdíly v laku signalizují, že auto už bylo opravované a nerovnost karosérie zase měněné díly.

Ověřte si původ vozidla, číslo motoru, počet naježděných kilometrů, Vin číslo a počet předchozích majitelů. Všechny údaje uvedené v dokumentech o vozidle si prověřte u příslušných orgánů. Zkušební jízda by měla být pře koupi samozřejmostí.

Jakou chcete výbavu?

Záleží vám na tom, aby vaše nové auto mělo parkovací kameru, pohon 4x4 či klimatizaci? Promyslete si všechny komponenty výbavy, které od auta očekáváte.

Informujte se i o šířce vybavení bezpečnostními systémy, bezpochyby jsou nejdůležitější výbavou auta.

Jaký máte rozpočet?

Na závěr jsou to právě finance, které často rozhodují o konečném výběru auta. Přesně určete, jaký máte rozpočet a nepřekračujte ho.

U koupi ojetého vozidla myslete i na případné opravy, které bude nutné udělat. Část finančních prostředků si na ně odložte.

 

Výběr toho správného auta někdy doprovází dlouhé rozhodování. Zapojte do něj i zbytek domácnosti a společně si vyberte vašeho nového čtyřkolového člena rodiny, který vás bude bezpečně vozit.

Témata: auto, nákup, rozpočet, rádce
Kam dál?
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zemřel herec Matthew Perry. V pouhých 54 letech tragicky utonul ve své vířivce

Styl

Jak docílit dlouhých řas a hustého obočí přírodní cestou? Vsaďte na vitamín E a ricinový olej

Dům a zahrada

Přehled psích plemen, která mají na svědomí nejvíce pokousání lidí