Československo kdysi patřilo mezi největší čokoládové velmoci světa

 Koktejl 
20. června 2020 11:12 / Mirka Malá
  1
📷
11 fotografií v galerii
Čokoláda se u nás vyráběla už v 19. století Depositphotos
Věděli jste, že Československo patřilo k předním výrobcům čokolády? Je to tak. Naše země kdysi patřila mezi největší čokoládové velmoci.

Čokoláda se ve stavu, v jakém ji známe dnes, začala z kakaových bobů vyrábět až v roce 1828, kdy Conrad van Houten jako první oddělil kakaové máslo z kakaové hmoty a vynalezl lis na čokoládu. Do té doby se totiž čokoláda konzumovala pouze v tekutém stavu.

Čokoláda se u nás vyráběla už v 19. století

V roce 1839 byla založena pražská firma Luna, která je dodnes považovaná za nejstaršího výrobce čokolády u nás. Postupně se tak Československo stalo čokoládovou velmocí. Na začátku 20. století a mezi světovými válkami se do Československa dovážely tuny kakaových bobů ve velkém. Vyráběla se tak čokoláda i řada cukrovinek pro domácí i zahraniční trh.

Čokoládových produktů se tehdy vyrábělo podobné množství jako ve Švýcarsku a dokonce i v podobné kvalitě. Není tedy divu, že za první republiky bylo Československo třetím největším zpracovatelem kakaových bobů na světě.

V socialismu šla kvalita dolů

Většina čokoládoven byla s nástupem socialismu postupně znárodněna, včetně velkých producentů čokolád a cukrovinek, jejichž některé značky jsou známé dodnes. Po znárodnění ale vznikly státní podniky, plánované hospodářství některé menší provozy zavíralo a výrobu soustředilo do velkých továren.

Také kvalita čokolády šla postupně dolů a čokoládové výrobky, které se prodávaly v československých obchodech, postupně ztrácely svoji kvalitu. Podíl kakaa v nich neustále klesal a do čokolády se začaly míchat umělé náhražky.

Pamatujete si, jak se ze zahraničí vozilo obyčejné kakao, když to šlo? Jinak bychom si v dobách reálného socialismu ani nemohli připomenout, jak chutná hrnek horkého kakaa z kvalitního kakaového prášku.

Přesto ale například státní podnik Pražské čokoládovny, který byl rovněž nositelem Řádu práce, hojně exportoval, a to nejen do zemí Varšavské smlouvy. Čokoládové a cukrářské výrobky, pravděpodobně ale zcela jiné kvality, vyvážel například do Německa, Anglie, Rakouska, Belgie, Holandska, Lucemburska, Řecka, Švédska, Dánska a dokonce i třeba do Kuvajtu. Dále čtěte: Socialistický Dům potravin nabízel luxusní lahůdky, které jinde nebyly k dostání.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...