První koncentrační tábory vznikly v Rusku. Nacisté jen osvědčený model nechvalně využili

 Koktejl 
31. ledna 2023 07:57 / Mirka Malá
  23
📷
2 fotografie v galerii
Bolševici vězně v táborech záměrně ve velkém nezabíjeli, potřebovali je na práci Wikimedia Commons / volný zdroj
Když se řekne koncentrační tábor, každý si hned vybaví všechny ty hrůzy, které se děly v mnoha koncentračních táborech nacistického Německa. Pravdou ale je, že koncentrační tábory vynalezli Rusové, přesněji bolševici, a dnes je známe pod obecným pojmem gulag.

Gulag ale byla organizace, která bolševické koncentrační tábory spravovala a jejímu vzniku předcházely jiné organizace se stejnou náplní práce, přesněji Čeka a později GPU. Koncentrační tábory jako nápravu pro třídní nepřátele vymyslel Lenin a nakonec organizace Gulag spravovala až 30 tisíc koncentračních a nápravně-pracovních táborů po celém Sovětském svazu.

Prezidium Všeruského ústředního výkonného výboru přijalo dekret o vzniku táborů nucených prací, jak se jim oficiálně říkalo, už v roce 1919 a hned začaly vyrůstat v oblasti Bílého moře první koncentrační a pracovní tábory. Nechvalně známé byly tábory na Soloveckých ostrovech, které tam vznikaly od roku 1920. Například v roce 1930 tam bylo vězněno a muselo tvrdě pracovat v otřesných podmínkách přes 70 tisíc vězňů. Tábor oficiálně existoval mezi lety 1923 a 1933 a za tu dobu v něm tvrdou prací, hladem nebo na různé nemoci zemřelo nejméně 8 tisíc lidí.

To nejhorší ale přišlo v roce 1929, když už byl u moci Stalin a vyhlásil první ekonomickou pětiletku, během níž chtěl industrializovat zaostalý Sovětský svaz. A tak vydal rozkaz vybudovat rozsáhlou síť táborů pro vězně všeho druhu, kteří budou budovat chybějící komunikace, železnice, vodní díla, a dokonce i těžit zlato. A to vše v drsných podmínkách a jen se základními pracovními nástroji.

Gulag, jako hlavní správa koncentračních a pracovních táborů vznikl oficiálně v roce 1934 a s jeho vznikem přišel opravdový teror. Aby Stalin mohl budovat pomocí levné a týrané pracovní síly, byl do některého z táborů poslán prakticky každý, kdo se jen špatně podíval nebo řekl něco proti komunistům. Třídním nepřítelem byl prakticky každý.

Období mezi roky 1936 a 1938 se tak říká období Velkého teroru, ke kterému dal podnět samozřejmě Stalin. Čistky se dotýkaly tou dobou zejména nejvyšších představitelů komunistické strany, armády, státních úřadů i vedení Gulagu. Mnoho lidí bylo popraveno, zbytek byl samozřejmě poslán do táborů, které však nebyly připraveny přijmout tak obrovský příliv vězňů. Úmrtnost vězňů v táborech tak začala raketově stoupat.

Vězni ze sovětských koncentračních a pracovních táborů tak například postavili známou Bajkalsko-amurskou železniční magistrálu, kanál z Bílého do Baltského moře a také těžili zlato jen s krumpáčem v ruce v Kolymě. To je místo na Sibiři a část této oblasti leží za polárním kruhem, takže i denní teploty tam celkem běžně dosahují mínus 50 stupňů Celsia. Odhaduje se, že za dobu existence táborů v této oblasti jimi prošlo něco přes čtvrt milionu až milionu lidí. A mnozí tam samozřejmě v neskutečně drsných podmínkách zemřeli. V roce 1932 začalo vše stavbou Kolymské silnice, která později získala přezdívku „cesta kostí“ v narážce na tisíce zemřelých vězňů, kteří při stavbě silnici zemřeli vyčerpaní těžkou prací. Nakonec do té doby neobydlená oblast Kolyma hostila na 80 pracovních táborů.

Tábory i s Gulagem byly zrušeny až po Stalinově smrti. Jeho následník v čele Sovětského svazu Nikita Chruščov nechal většinu vězňů z koncentračních a pracovních táborů nejprve propustit, tábory zrušit a následně zahájil i vyšetřování zhruba 4 milionů případů politických trestních činů, kterých se Stalin se svou organizací Gulag dopustil. To ale nic nemění na faktu, že první koncentrační tábory stály v Rusku a jejich autorem byl bolševický vůdce Vladimir Lenin.

Autorský článek, další zdroj: Totalita

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město