Bikiny spatřily světlo světa už v roce 1946. Prudérní Amerika je ale objevila až v šedesátých letech

 Móda a styl 
07. července 2022 16:55 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Bikiny se překvapivě objevily už po druhé světové válce Depositphotos
Bikiny, bez kterých by se dnes ženy vůbec neobešly, se zrodily v dílně francouzského návrháře Louise Réarda v roce 1946. Ano, takto dávno to už je. Přesně 5. července je pak Réard představil veřejnosti.

Na bikinách není zajímavé jen jejich skutečné "stáří", ale také jejich jméno. Réard se z nějakého důvodu inspiroval atomovým testem, který se o několik dní dříve uskutečnil na atolu Bikini, který leží v Tichém oceánu.

Možná si teď říkáte, že dvoudílné plavky se přeci nosily už dávno před válkou. A je to pravda. Jenomže to opravdu nebyly bikiny. Dvoudílné plavky ze třicátých let sotva odhalovaly pupík a spodní díl plavek byly spíš jakési koupací šortky než sexy kalhotky.

Takže evropské ženy se po válce doslova oddávaly nejen svobodě a uvolněné náladě, ale také novému stylu plavek, který Evropu zaplavil zázračně rychle. Už tehdy bikiny doopravdy sestávaly z podprsenky a prakticky jen dvou malinkatých trojúhelníčků spojených šňůrkou. Sám Réard dokonce o plavkách, které následně ovládly svět, tvrdil, že jsou "menší než nejmenší plavky na světě".

A protože jsou bikiny skutečně revolučně malinké, měl Réard i problém najít modelku, která by si byla ochotná takové plavky obléknout a předvést je veřejnosti. Nakonec to ani nebyla modelka, kdo si první bikiny obléknul, ale exotická tanečnice z jednoho pařížského kasína, která byla zvyklá doslova na ledacos.

Nebyla to ale jen v té době velmi prudérní Amerika, kdo bikiny nepřijal, i když se ve většině evropských staly okamžitě hitem. Velké problémy v padesátých letech s bikinami měly i takové evropské země jako Itálie a Španělsko, silně ovládané katolickou církví. Bikiny v těchto státech byly dokonce na veřejných plážích zakázané. Trvalo to několik let, než se bikiny během padesátých let dostaly i na italské a španělské pláže. Samozřejmě, že k velké radosti samotného Réarda, který na malém kousku plavek vydělával obrovské peníze.

Nejdéle si na bikiny počkaly americké ženy. Spojené státy byly ještě v šedesátých letech velmi prudérní společností, než se nesmyslná společenská pravidla začala postupně uvolňovat, což pak vedlo zase až k přehnaně uvolněných sedmdesátým létům.

Bikiny se v Americe začaly prosazovat až začátkem šedesátých let, prakticky téměř dvě desetiletí poté, co byly v Paříži poprvé představeny veřejnosti. Od té doby jsou ale bikiny doslova hitem po celém světě a jejich sláva je věčná. Která žena by se dnes taky na pláž chtěla navléknout do bombarďákových šortek a obrovské podprsenky?

Autorský článek, další zdroj: History

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Tech

Rusko chce mít nový jaderný bombardér už za dva roky. Nejspíš ale nebude mít vůbec žádný