Jak staré jsou vlastně džíny? V roce 1873 si je nechal patentovat Levi Strauss
Výhodou původního džínového pracovního oděvu měly být především kovové nýty. Dnes už se tolik nepoužívají, ale tehdy to skutečně bylo spolu s pevným džínovým materiálem přelomové. Není divu, že si svoje džíny Levi Strauss a jeho krejčí Jacob Davis nechali 20. května 1873 patentovat.
Strauss nýty nevymyslel
Strauss byl především obchodník ze San Francisca, který vytěžil opravdu hodně ze své známosti s krejčím Jacobem Davisem z Nevady. Ten Straussovi totiž jednoho dne napsal, že vyrábí skvělé pracovní kalhoty s nýty, které zpevňují namáhaná místa, ale nemá peníze na to, aby mohl šít ve velkém. Strauss jako správný obchodník se tohoto nápadu chytil, celý podnik zafinancoval a společně si pak nechali džíny s nýty patentovat.
Taky si teď vybavujete ty staré dobré Levisky, které se zejména za socialismu tak těžce sháněly? I když značka Levi´s v současném světě módy ztratila hodně ze svého bývalého lesku a postavení, Strauss a Davis si v roce 1873 jistě nemysleli, že jejich džíny budou jednou nesmrtelným módním trendem po celém světě.
Tehdy totiž chtěli jen šít pořádné pracovní kalhoty. A o něco později ještě vymysleli džínové lacláče. Po roce 1920 se jejich pracovní kalhoty staly nejprodávanějšími v USA.
Ani tehdy ještě netušili, že dnes již legendární džíny s označením 501 se budou prodávat po celá desetiletí. Toho se už ale německý přistěhovalec Strauss nedožil. Po zdravotních problémech zemřel už v roce 1902. Kromě firmy na džíny stihnul ale řídit mimo jiné i Nevadskou banku a několik pojišťovacích společností.
Autorský článek, další zdroj: Wikipedia