Nacista Rudolf Hess tajně seskočil padákem do Skotska, aby jednal o míru. Hitler ho pak označil za duševně narušeného

 Osobnosti 
10. května 2022 18:06 / Mirka Malá
  0
📷
1 fotografie v galerii
Rudolf Hess byl blázen a zbytek života strávil ve vězení Wikimedia Commons
Stalo se to 10. května 1941 a když to Hitler zjistil, doslova zuřil. Přesto si jeho pravá ruka Rudolf Hess myslel, že tajné jednání ve Skotsku o míru je dobrý nápad.

Zhruba v 1 800 metrech vyskočil Hess z letadla, jen několik desítek kilometrů od rezidence vévody z Hamiltonu.

Tajný let a tajný seskok

Hess se musel na své mírové misi cítit doslova jako James Bond. Ke skotskému městu Glasgow doletěl sám v Messerschmittu, který si sám pilotoval a když byl zhruba na místě, vyskočil a bezpečně přistál na padáku, popisuje web On This Day. Jeho prvním kontaktem byl bezejmenný skotský farmář, kterému Hess řekl anglicky: "Mám důležitou zprávu pro vévodu z Hamiltonu."

Hess se setkal s vévodou z Hamiltonu na olympijských hrách v Berlíně v roce 1936 a dozvěděl se, že vévoda byl členem krajně pravicové skupiny, která měla zájem na tzv. německo-anglické dohodě. Doufal tedy, že Hamilton mu zařídí setkání s králem Jiřím VI., protože věřil, že by mohl krále přesvědčit, aby vyhodil Winstona Churchilla, a pak by Británie mohla uzavřít mír s Německem a spojit síly proti Sovětskému svazu.

Hess ale do Skotska nepřiletěl s dobrými nápady. Jeho následný výslech na policii jen potvrdil, že to měl v hlavě nejspíš pořádně pomotané, stejně jako řada dalších předních Nacistů. Při výslechu v kasárnách totiž navrhnul, aby Britové dovolili Německu ovládnout Evropu a na oplátku by Britské impérium bylo v bezpečí před útokem Adolfa Hitlera. Trval na tom, že německé vítězství ve válce je nevyhnutelné a hrozil, že Britové budou vyhladověni blokádou celé země, pokud nebude přijata jeho velkorysá mírová nabídka.

Když se to Hitler dozvěděl, rychle vydal prohlášení, ve kterém tvrdil, že jeho zástupce je duševně narušený a je obětí halucinací. Okamžitě zbavil Hesse všech hodností, které zastával v nacistické straně a tajně ho nařídil zastřelit, pokud se někdy vrátí do Německa.

Hess se narodil jako Rudolf Walter Richard Hess v Alexandrii v Egyptě v roce 1894 jako syn bavorského velkoobchodníka a vývozce. V Německu nežil do svých 14 let. Po vypuknutí první světové války v roce 1914 narukoval jako pěšák k 7. bavorskému polnímu dělostřeleckému pluku, byl několikrát zraněn a v roce 1915 získal Železný kříž.

Po své tajné padákové misi do Skotska byl zajat a vězněn až do konce války. V roce 1946 byl poslán k soudu v Norimberku, kde byl zproštěn obvinění z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, ale byl odsouzen za zločiny proti míru. Ve své závěrečné řeči k soudcům Hess i nadále projevoval loajalitu k Hitlerovi a prohlásil: "Bylo mi dáno po mnoho let žít a pracovat pod největším synem, kterého můj národ za tisíc let své historie zplodil. I kdybych mohl, nevymazal bych toto období ze své existence. Ničeho nelituji. Kdybych stál ještě jednou na začátku, jednal bych znovu jako tehdy, i kdybych věděl, že na konci bych měl být upálený na hranici."

Hess byl nakonec odsouzen k doživotnímu vězení a spolu s dalšími nacistickými vůdci poslán do věznice Spandau v Berlíně. Po roce 1966 tam byl jediným vězněm. Hess byl držen jako vězeň č. 7, vždy mu bylo odepřeno podmínečné propuštění a sám se nakonec oběsil v areálu věznice 17. srpna 1987 ve věku úctyhodných devadesáti tří let. Po jeho smrti byla věznice zbořena, aby se z ní nestala neonacistická svatyně.

Zdroj: On This Day, Wikipedia

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...