Tradice Velikonoc sahají daleko před křesťanství. Dodnes mají pohanská pravidla

 Koktejl 
16. dubna 2022 13:10 / Mirka Malá
  4
📷
2 fotografie v galerii
Velikonce jsou původně pohanskými svátky jara a nového života Depositphotos
Velikonoce jsou dnes křesťanskými svátky, ale nebylo tomu tak vždy. Jde totiž původně o pohanskou tradici, kterou si křesťanství stejně jako Vánoce násilně přivlastnilo. Takže jak se starodávné pohanské tradice s vajíčky, zajíčky a pomlázkami dostaly až do náboženství?

V předkřesťanském světě byly Velikonoce svátky jara, tedy svátky vzkříšení a znovuzrození. Jak se křesťanství šířilo Evropou, asimilovalo mnoho pohanských svátků i tradic a uzpůsobilo je křesťanským potřebám. Křesťanům hrála do karet, záměna zakořeněného konceptu jarních oslav nového života,  za Ježíšovo vítězství nad smrtí, uvádí Sky History.

Původní pohanské Velikonoce jsou úzce spjaty s přírodou

Dávejte pozor. Jistě jste si všimli, že datum Velikonoc se každý rok mění, a to proto, že se řídí fázemi měsíce a ne konkrétním datem, kdy se říká, že Kristus vstal z mrtvých. Řídí se totiž přírodou a proto Velikonoce připadají zásadně na neděli po prvním úplňku po jarní rovnodennosti. Proto vždy Velikonoce byly oslavou ročního období, koncept zakořeněný v pohanství. Bohužel křesťanům dosud nepřišlo podezřelé, že Ježíš každoročně vstává z mrtvých někdy jindy.

A co samotný název Velikonoce? V anglicky mluvících územích a Německu pochází anglické Easter a německé Ostern od pohanské bohyně jara zvané Ēostre, jejíž existence je zdokumentována anglosaským mnichem, který o ní psal během 8. století našeho letopočtu. Ēostre byla bohyně oslavovaná během jarní rovnodennosti a podle některých učenců je její spojení se zajíci původem příběhu o velikonočním zajíčkovi.

Králíci a zajíci byli odedávna starověkým symbolem plodnosti a života, vzhledem k jejich rozmnožovacím schopnostem. Jsou dokonalými ikonami jara a všeho, co představuje.  A co velikonoční vajíčko? Odkud to pochází? Již od starověku byla vejce, stejně jako králíci, také symboly nového života a plodnosti v různých kulturách. Díky akulturaci pohanských jarních tradic, byla vajíčka  také převzata křesťanstvím, aby se stala dokonalým symbolem Ježíšova vzkříšení.

A co potom bochánek. Ani ten nenechalo křesťanství být a jeho význam poupravilo vlastní ideologii. V rámci pohanských oslav Ēostre se totiž v předkřesťanské Evropě pekly bochánky označené křížkem na oslavu bohyně jara. Symbolika kříže představovala čtyři roční období a také čtyři primární fáze měsíce.

Je tedy jasné, že mnoho našich velikonočních zvyků nemá kořeny v křesťanské víře. Zatímco mnoho lidí dnes oslavuje Kristovo zmrtvýchvstání, mnozí jiní vidí Velikonoce jako čas radovat se z příchodu jara a oslavovat stejného ducha naděje, obnovy a nového života, který Pohané oslavovali v tomto ročním období po tisíce let.

Zdroj: Sky History, Wikipedia

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...