V březnu 1999 NATO bombardovalo Jugoslávii. Chtělo zabránit etnickým čistkám

 Koktejl 
25. března 2022 10:51 / Mirka Malá
  63
📷
1 fotografie v galerii
NATO bombardovalo i ministerstvo obrany v Bělehradě Depositphotos
Zatímco NATO se dnes rezolutně odmítá otevřeně angažovat na Ukrajině, v březnu roku 1999 se aliance rozhodla bombardovat Jugoslávii ve snaze zabránit etnickým čistkám.

Přesně 24. března 1999 zahájila Severoatlantická aliance letecké útoky proti Jugoslávii bombardováním srbských vojenských pozic v jugoslávské provincii Kosovo. Ofenzíva NATO přišla v reakci na novou vlnu etnických čistek zahájených srbskými silami proti kosovským Albáncům.

Složitá historie

Oblast Kosova se sice nalézala v srdci srbské říše už od pozdního středověku, ale získali ji osmanští Turci v roce 1389 poté, co v bitvě o Kosovo porazili Srby. Srbsko získalo sice v roce 1913 Kosovo zpět, ale mezi obyvatelstvem už tou dobou významně převažovali etničtí Albánci a Srbů tam žilo jen málo, píše History.

V roce 1918 se Kosovo formálně stalo provincií Srbska a přirozeně se stalo součástí Jugoslávie poté, co komunistický vůdce Josip Broz Tito v roce 1945 založil Federativní lidovou republiku Jugoslávii, která zahrnovala balkánské státy Srbsko, Chorvatsko, Bosnu a Hercegovinu, Černou Horu, Slovinsko a Makedonii. Tito však nakonec ustoupil kosovským požadavkům na větší autonomii a po roce 1974 existovalo Kosovo jako nezávislý stát.

Etnické boje

Militantní Kosovská osvobozenecká armáda (UÇK) se zrodila v roce 1996 a začala útočit na srbskou policii v Kosovu. V bojích, které pokračovaly i v následujícím roce, zemřela i řada civilistů. V červenci 1998 UÇK zahájila ofenzivu napříč Kosovem a zmocnila se kontroly nad téměř polovinou provincie, než byla později poražena Srby. Srbští vojáci vyhnali tisíce etnických Albánců z jejich domovů a byli obviněni z masakrování kosovských civilistů, a to až do března 1999.

24. března proto začaly letecké útoky NATO. Kromě srbských vojenských pozic se letecká kampaň NATO zaměřovala na srbské vládní budovy a infrastrukturu země ve snaze destabilizovat režim srbského vůdce Miloslava Miloševiče. Bombardování a pokračující srbské ofenzivy vyhnaly statisíce kosovských Albánců do sousední Albánie, Makedonie a Černé Hory. Mnoho z těchto uprchlíků bylo letecky přepraveno do bezpečí ve Spojených státech a dalších zemích NATO. 10. června bombardování NATO skončilo, když Srbsko souhlasilo s mírovou dohodou požadující stažení srbských sil z Kosova a jejich nahrazení mírovými jednotkami NATO.

12. června se mírové síly NATO přesunuly do Kosova z Makedonie. Téhož dne ruské jednotky dorazily do kosovského hlavního města Prištiny a donutily NATO souhlasit se společným dohledem. Navzdory přítomnosti mírových jednotek se vracející se kosovští Albánci mstili srbské menšině a přinutili je uprchnout do Srbska. Nicméně díky akci NATO byla nakonec obnovena autonomie Kosova a provincie zůstala oficiálně součástí Srbska.

Zdroj: History, Wikipedia.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...