Před osmnácti lety spustil Mark Zuckerberg Facebook. Dnes je strojem na peníze a hlavním šiřitelem dezinformací

 Koktejl 
04. února 2022 05:06 / Mirka Malá
  2
📷
2 fotografie v galerii
Facebook je dnes jednou z nejkontroverznějších sociálních platforem Depositphotos
4. února 2004 spustil student druhého ročníku Harvardu Mark Zuckerberg Facebook, první sociální síť na světě. A mnozí dnes říkají, že se to nemělo nikdy stát.

Zuckerberg chtěl Facebookem propojit studenty univerzity. Jenomže za první den se mu zaregistrovalo přes tisíc lidí, a to byl začátek Facebooku, jak jej známe dnes. Dnes je Facebook jednou z nejhodnotnějších společností na světě s více než 2 miliardami aktivních uživatelů měsíčně a zároveň také jednou z nejkontroverznějších sociálních platforem s mnoha problémy ohledně zneužívání osobních údajů svých uživatelů.

Dnes je Facebook strojem na peníze a hlavním šiřitelem dezinformací

Počátky Facebooku byly velmi podrobně zkoumány, ale přesný důvod této myšlenky Zuckerberg nikdy pořádně neobjasnil. Je nicméně zřejmé, že Zuckerberg měl dvojí nadání pro kódování a vyvolávání rozruchu, což mu na Harvardu dobře posloužilo. V předchozím roce se stal celebritou školního areálu vytvořením FaceMash, webové stránky, kde studenti mohli hlasovat o tom, která ze dvou náhodně vybraných harvardských žen je atraktivnější. Rychle se dostal do konfliktu jak s administrativou, tak s několika ženskými skupinami. FaceMash byl krátkodobý, ale populární, což zřejmě vedlo Zuckerberga k tomu, aby vytvořil sociální síť pro celý kampus.

Pak už se Facebook rychlostí blesku šířil z Harvardu na další univerzity a do konce roku získala 1 milion uživatelů. Zuckerberg se na Harvard vykašlal, pořídil si sídlo v Kalifornii a začal se Facebooku věnovat naplno.

Facebook byl jednou z hlavních sil, které přivedly internet do fáze s vysokou či plnou participací uživatelů na vytváření jeho obsahu, což je označováno jako Web 2.0. Nicméně v posledních letech se množí kontroverze okolo této sociální sítě a je už dávno jasné, že Zuckerbergovi jde především o vydělávání peněz.

Kromě toho, že Facebook umožnil šíření dezinformací a falešných účtů, sklidil kritiku za prodej dat svých uživatelů a za to, že je dostatečně nechránil. Facebook nicméně nadále dominuje na trhu sociálních médií, generuje zdaleka nejvíce příjmů z reklamy a udržuje si více než polovinu celkového podílu na trhu. Jeho fungování se bude muset zřejmě v budoucnu stát předmětem silné kontroly. Firma už po celém světě dostala miliardové pokuty za své nekalé chování, ale ty jsou jen drobnostmi ve srovnání s tím, kolik Zuckerberg na manipulaci s uživateli Facebooku vydělává.

Zdroj: History, Wikipedia.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...