Pomalý pád komunismu začal právě v těchto dnech. V lednu 1989 se v Praze demonstrovalo celý týden
Třetímu lednovému týdnu se od té doby říká Palachův týden. Během něho se v Praze uskutečnila řada protestních akcí u příležitosti úmrtí Jana Palacha. A stejně jako v listopadu to i v lednu začalo nevinným průvodem.
Ohlášený pietní akt rozehnala policie
V původním plánu byl jen jeden ohlášený, i když nepovolený pietní akt několika opozičních iniciativ, v rámci něhož měly být položeny květiny na Václavském náměstí k uctění památky upáleného Jana Palacha. Na Václavák se ale nakonec nikdo nedostal, protože 15. ledna policie zadržela zástupce všech pěti iniciativ včetně zástupce Charty 77. A toto plánované první shromáždění policie tvrdě rozehnala vodními děly a slzným plynem.
Následně se ale začaly dít věci. Nečekané protesty proti komunistické moci, kterých se účastnily tisíce lidí, se v následujících dnech odehrály jak v Praze, tak na mnoha místech tehdejšího Československa. Celý týden protestů skončil 21. ledna, kdy se řada lidí rozhodla vydat k Palachovu hrobu do Všetat. Tuto obec ovšem policie neprodyšně uzavřela, takže se k Palachovu hrobu nakonec nikdo nedostal. Jen Stanislavu Devátému se podařilo přehodit kytici přes plot.
Během celého protestního týdne policie nakonec zadržela asi 1 400 lidí včetně Václava Havla a Alexandra Vondry. Havel byl zadržen už v pondělí 16. ledna, největší demonstrace se odehrála ve čtvrtek 19. ledna, kdy policie podle svědků zasahovala s obzvlášť velkou brutalitou.
Leden 1989 tedy předznamenal vývoj celého roku 1989. Události, které vedly k pádu komunistického režimu, nakonec vyvrcholily v listopadu 1989.