Je tomu 110 let, kdy těsně před Vánocemi dobyl Roald Amundsen jako první jižní pól

 Koktejl 
16. prosince 2021 15:16 / Mirka Malá
  0
📷
1 fotografie v galerii
Amundsen stanul na jižním pólu před 110 lety, a to bez technologických vymožeností dneška Shutterstock
V úterý tomu bylo přesně 110 let, co norský dobrodruh Roald Amundsen jako první dosáhl jižního pólu a porazil tak svého britského rivala Roberta Falcona Scotta, se kterým o toto prvenství vedl tuhou bitvu.

Amundsen byl jednou z velkých postav polárního průzkumu. V roce 1897 se účastnil vůbec první expedice, která zimovala v Antarktidě. Chtěl být rovněž prvním mužem na severním pólu a v roce 1909 se chystal už nalodit, když se dozvěděl, že Američan Robert Peary ho předběhl.

O to víc chtěl být první na jižním pólu

Amundsen proto dokončil přípravy nové expedice a v červnu 1910 místo toho odplul do Antarktidy, kam měl namířeno i anglický průzkumník Robert F. Scott s cílem dosáhnout jižního pólu. Začátkem roku 1911 vplul Amundsen se svou lodí do Zátoky velryb v Antarktidě a postavil základní tábor 60 mil blíže k pólu než Scott.

V říjnu se oba průzkumníci vydali na cestu a začal závod. Amundsen pomocí saní tažených psy a Scott pomocí sibiřských motorových saní, sibiřských poníků a psů. Nakonec se to Amundesovi povedlo a 14. prosince 1911 Amundsenova expedice vyhrála tento závod na pól a koncem ledna se bezpečně vrátila do základního tábora.

Scottova výprava měla tragický výsledek. Motorové saně se porouchaly, poníci museli být zastřeleni a psí týmy byly poslány zpět, zatímco Scott a čtyři společníci pokračovali pěšky. 18. ledna 1912 dosáhli pólu a zjistili, že je Amundsen předběhl o více než měsíc. Počasí na zpáteční cestě bylo výjimečně špatné a Scottova expedice přišla o dva muže. Později bouře uvěznila Scotta a další dva přeživší v jejich stanu, jen 11 mil od jejich základního tábora. Scottovo zmrzlé tělo bylo nalezeno o několik měsíců později.

Po své historické cestě do Antarktidy založil Amundsen úspěšnou lodní společnost. Později se pokusil stát prvním průzkumníkem, který přeletěl severní pól. V roce 1925 se v letadle dostal do vzdálenosti 150 mil od cíle. V roce 1926 přeletěl severní pól vzducholodí jen tři dny poté, co to zřejmě udělal americký průzkumník Richard E. Byrd v letadle. V roce 1996 byl ale nalezen deník, který si Byrd vedl o letu a který zdánlivě naznačoval, že se musel vrátit kvůli úniku ropy, čímž se Amundsenova řiditelná expedice stala prvním letem přes severní pól. V roce 1928 přišel Amundsen o život, když se snažil zachránit spolucestujícího, jehož vzducholoď havarovala na moři poblíž Špicberků v Norsku.  

Zdroj: History.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...