V listopadu se narodil Klement Gottwald, komunistický tyran, který předčasně zemřel na komplikace spojené se syfilitidou

 Osobnosti 
24. listopadu 2021 17:49 / Mirka Malá
  2
📷
1 fotografie v galerii
Gottwald na československé stokoruně Shuttersatock
Klement Gottwald, první komunistický prezident naší země, je zodpovědný za komunistický puč v roce 1948. Tím uvrhnul Česko, respektive Československo do komunistické totality na desítky let. Učil se totiž od samotného Stalina.

Gottwald totiž už v roce 1939 emigroval do Sovětského svazu, kde se učil právě od Stalina, který je považován za jednoho z nejhorších diktátorů vůbec, podle odhadů nechal zavraždit až 20 milionů lidí.

Gottwald byl tyran jako Stalin

Ani Gottwald se nezdráhal likvidovat své nepřátele a nepohodlné lidi a na rukou má krev mnoha lidí včetně svých blízkých spolupracovníků. I těch se zbavoval stejně jako Stalin. Od roku 1948, kdy se pomalu dostával k absolutní moci, už Československo de facto ovládali sovětští poradci. Za jeho vlády následně došlo k mnoha politickým vykonstruovaným procesům a byl rozpoután doslova teror. Gottwald inicioval vynesení přes 230 rozsudků smrti, přes sto tisíc lidí nechal odsoudit na doživotí či k mnohaletému vězení. Gottwald poslal na šibenici i jedenáct ze svých nejbližších předních komunistických funkcionářů včetně Rudolfa Slánského a nevysvětlena zůstává i záhadná smrt ministra zahraničí Jana Masaryka.

Stejně jako Stalin byl i Gottwald alkoholik

Gottwald se svému velkému vzoru Stalinovi podobal opravdu v mnohém. Není tajemstvím, že byl alkoholik a dokonce trpěl syfilitidou. A právě díky těmto problémům se u něj objevila výduť srdeční aorty a Gottwald náhle zemřel 11. března 1953, bylo mu 56 let.

Fascinace velikášstvím po vzoru sovětských diktátorů ale jeho smrtí neskončila. Gottwald byl mumifikován a jeho tělo bylo uloženo v mauzoleu na pražském Vítkově, které pro něj bylo postaveno. Na jeho tělo se měly chodit dívat davy stejně jako na Lenina, ale soudruzi někde udělali chybu a Gottwald se brzy začal rozpadat. Přestože filmová studia na Barrandově musela na příkaz KSČ vyrábět náhražky jeho částí těla, byl Gottwald nakonec v roce 1962 zpopelněn a v jeho mauzoleu už nebyl vystaven žádný další komunista. Dále čtěte: Dálnici D1 otevřeli komunisté přesně před 50 lety. Přitom měřila jen 23 kilometrů.

Zdroj: Wikipedia.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...