Barrandovským ateliérům Miloše Havla je 90 let. Bohužel mu je dvakrát ukradli

 Osobnosti 
02. ledna 2022 14:33 / Mirka Malá
  18
📷
1 fotografie v galerii
Miloš Havel byl filmový vizionář s velkou smůlou Barrandov Studio (volný zdroj foto)
Je to už devadesát let, co pražský Barrandov zdobí filmové ateliéry. Stavět se začaly v listopadu roku 1931 a dnes v nich natáčí především zahraniční filmové produkce.

Dnes Barrandov Studio, jak se aktuálně ateliéry jmenují, nabízí 13 ateliérů, rozsáhlé exteriéry a také stálé dekorace. České filmy se v nich ale moc netočí, Barrandov dnes především žije ze zahraničních televizních a filmových produkcí, nejčastěji ve stylu fantasy.

Nesmrtelná vize rodiny Havlových

Šlo skutečně o vizionářský projekt filmového podnikatele Miloše Havla a architekta Maxe Urbana. Šlo o projekt A-B akciových filmových továren, jak se tehdy filmová studia jmenovala. Dodnes tedy na barrandovském kopci stojí unikátní budova ve funkcionalistickém stylu a zároveň profesionální zázemí pro filmaře z celého světa.

Ovšem fakt, že se dá na tom kopci dělat něco zajímavého, odhalil Milošův bratr Václav Havel, který už v roce 1931 měl na Barrandově rozestavěný projekt krásného bydlení a dodnes proslulé restaurace s terasami. K těm ještě přibyl dnes legendární bazén.

První film se na Barrandově natočil o dva roky později

Je to skutečně tak. V roce 1933 se v ateliérech začal točit první film, šlo o snímek Vražda v Ostrovní ulici. Tím se odstartovala doslova zlatá éra českého filmového průmyslu. Ateliéry se staly nejmodernějším filmovým pracovištěm Evropy a jejich věhlas byl prakticky celosvětový.

Až do roku 1939, který prakticky zničil nejen Havlovy filmové ateliéry, ale i celou rodinu a lze říci, že i budoucnost Československa. Němci během okupace donutili Havla ateliéry prodat a začali v nich točit svoje propagandistické filmy. Havlovým se ateliéry nevrátily ani po válce. Rodinu potopili sami režiséři, kterým kdysi Havel dával práci. Řada z nich byla totiž okouzlena komunismem a ještě před koncem války zahájili boj o znárodnění ateliérů, což se nakonec stalo samozřejmě v roce 1948.

Filmový vizionář Miloš Havel nakonec emigroval do Mnichova a do Československa, potažmo Česka se už nikdy nevrátil. A není se co divit. Jeho ateliéry mu dvakrát za sebou ukradly hned dvě diktatury.

Zdroj: Barrandov, Wikipedia.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Tech

Rusko chce mít nový jaderný bombardér už za dva roky. Nejspíš ale nebude mít vůbec žádný