Když velký úspěch předchází ještě většímu pádu. Zapomenutá módní ikona návrhář Halston definoval newyorský styl 70.let

 Osobnosti 
19. května 2022 14:30 / Patricie Chládková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Americký návrhář Roy Halston definoval newyorský styl 70.let Commons Wikimedia / Darren1f
Možná to ani nevíte ale je velmi pravděpodobné, že v šatníku máte šaty, s jejichž střihem přišel americký módní návrhář Roy Halston, známý převážně jen jako Halston.

Tento muž, kontroverzní návrhář, byl až do nedávna převážně neznámou osobností, ačkoliv se jednalo o současníka a konkurenta návrhářů jako jsou Ralph Lauren, Tom Ford, Calvin Klein nebo Oscar de la Renta. S Calvinem Kleinem se jednalo až o žárlivost.

Vše se ale změnilo díky populární streamovací službě Netflix, která minulý rok uvedla minisérii Halston, jenž pojednává o životních zvratech a úspěších tohoto amerického návrháře. Většinu času však můžeme sledovat spíše neúspěchy, se kterými se ke sklonku života musel potýkat.

Zrod a počáteční úspěch

Roy Halston se narodil roku 1932 ve státě Iowa a už od útlého věku se zajímal o módu. Základy šití mu předala babička, poté pravidelně upravoval šaty své rodině. 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený HALSTON (@halston)

V dospělosti se přestěhoval do Chicaga, kde začínal jako aranžér výloh a postupně začal se svou vlastní módní tvorbou. Prvními kousky, které začal vytvářet, byly klobouky.
Jednalo se o velice povedené kousky a úspěchu se mu dostalo v roce 1961 prostřednictvím tehdejší první dámy Jackie Kennedy, jenž si klobouček z jeho výroby vzala na prezidentskou inauguraci svého manžela.

Tento úspěch povzbudil Halstona k přesunu do New Yorku, kde zanedlouho uvedl svoji první ready to wear kolekci. Kolekce překvapila luxusními látkami a minimalistickými, avšak sofistikovanými střihy, které Halston oprostil všech zbytečností jako třeba mašlí, zipů nebo knoflíků, které neměly žádnou funkční úlohu.

Bez nadsázky lze říci, že Halston definovat newyorský styl 70.let a s velkou pravděpodobností ve svém šatníku máte kousky, které byly pro jeho tvorbu ikonické. Jen si vzpomeňte na košilové šaty a na halter šaty. To jsou ty s úzkým pasem, volnou sukní a „obojkem“ okolo krku.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený HALSTON (@halston)

Velký úspěch předchází ještě většímu pádu

Ačkoliv se jednalo v té době o vizionáře, nebylo lehké s ním vyjít. Halston byl proslulý svou komplikovanou povahou a ješitnost, ho stála vše. A také nesmíme zapomenout na nemalou drogovou závislost a nezřízené sexuální chování. Kvůli tomu se bohužel nakazil virem HIV.

Ke konci života pro své nezřízené chování a obchodní nezodpovědnost ztratil práva na svou vlastní módní značku Halston a nemohl tak pod ní nic vytvářet.

Návrhář zemřel v roce 1999 na rakovinu, nicméně jeho odkaz přetrvává a značka je stále aktivní.

Autorský článek, další zdroje: Instagram, heroine.cz, vogue.com, elle.com, vogue.com

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Tech

Rusko chce mít nový jaderný bombardér už za dva roky. Nejspíš ale nebude mít vůbec žádný