Černý květnový den pro Osvětim. Do tábora nastoupil Anděl smrti

 Osobnosti 
25. května 2022 07:29 / Mirka Malá
  0
📷
3 fotografie v galerii
Osvětim byla největším nacistickým koncentračním a vyhlazovacím táborem, který byl založený na Himmlerův rozkaz z 27. dubna 1940  Depositphotos
Osvětim byl jedním z nejhorších koncentračních táborů druhé světové války. A kdo si myslel, že už to nemůže být horší, mýlil se. V květnu 1943 do Osvětimi přichází totiž nový lékař, který si rychle vysloužil přezdívku Anděl smrti.

Řeč je o tehdy teprve dvaatřicetiletém Josefu Mengelovi. A smutné na tomto příběhu je to, že Mengele původně studoval filozofii. Teprve po roce 1934, kdy se stal členem nacistické strany, začal pracovat v německém Ústavu pro dědičnou biologii a rasovou hygienu. Což je sám o sobě dost děsivý název.

Vězňům píchal benzin

V Osvětimi dostal Mengele volné ruce a mohl si experimentovat, jak chtěl. Vězně v táboře "léčil" tak, že jim píchal doslova vše, co ho napadlo. Výjimkou nebyl benzin nebo třeba chloroform. A když nestíhal, nařídil vězňům, aby tyto jedy píchali svým spoluvězňům.

Jeho největší zálibou ale byla dvojčata a vůbec pokusy na dětech. Chtěl tak pro Hitlera zajistit dostatek nových dětí, takže jeho experimenty měly vést k tomu, aby se ženám rodila přinejmenším dvojčata. Mengele ale k tomuto výzkumu používal metody, které na první pohled nesouvisely. Například jeden pár dvojčat sešil k sobě pomocí jejich tepen. Také zkoušel, jak dlouho novorozeně vydrží naživu bez potravy, nebo jak dlouho lidé vydrží v kotli s vařící vodou. Některé vězně dokonce pitval zaživa.

Je jasné, že jeho experimenty v Osvětimi neměly s vědou nic společného. Mengele byl zjevně sadista a na vězních vyzkoušel vše, co ho napadlo.

Za svá zvěrstva nebyl nikdy potrestán 

Mengele nakonec svému trestu za všechny hrůzy, které v Osvětimi páchal, unikl. Chvíli se schovával v Bavorsku a později pláchnul do Jižní Ameriky, jako celá řada nacistů. Nakonec se usadil v Brazílii, kde se dal dohromady s dalším uprchlým nacistou Wolfgangem Gerhardem.

Gerhard oficiálně zemřel v roce 1979 na mrtvici během plavání, ale tým, který hledal nacisty po celém světě věřil, že Gerhard je ve skutečnosti Mengele. O šest let později se tomuto týmu podařilo díky zubním záznamům potvrdit, že Gerhard byl skutečně Mengele, který v Brazílii žil pod jeho identitou. Co se stalo se skutečným Gerhardem se dodnes neví.

Autorský článek, další zdroj: History.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Tech

Rusko chce mít nový jaderný bombardér už za dva roky. Nejspíš ale nebude mít vůbec žádný