Skandál se sovětskými odposlechy vypuknul v květnu 1964. Na americké ambasádě v Moskvě bylo nalezeno 40 mikrofonů

 Koktejl 
19. května 2022 14:07 / Mirka Malá
  1
📷
2 fotografie v galerii
Sověti zakomponovali mikrofony do zdí a podlah velvyslanectví Depositphotos
Studená válka byla v plném proudu a špionáž jela na plné obrátky. V šedesátých letech sice nebyly technologie na takové úrovni jako dnes, o to větší kreativitu ale tajné služby jednotlivých zemí předváděly.

Jeden z největších špionážních skandálů se odehrál v květnu roku 1964 v Moskvě. Tehdy na americké ambasádě bylo odhaleno rovných 40 mikrofonů, které se Sovětům podařilo na americký zastupitelský úřad instalovat. Později bylo zveřejněno, že odposlechy byly nalezeny i na ambasádách dalších zemí, i když americké úřady nikdy nesdělily, o které země se jednalo.

Jak byly odposlechy nalezeny

O tom se vedly poměrně dlouho různé spekulace. Informaci o čtyřiceti mikrofonech mohl Američanům předat sovětský tajný agent Jurij Nossenko, který ovšem operoval v Ženevě. V únoru roku 1964 ale přeběhl k Američanům.

Nedlouho poté byl z Moskvy do USA povolán technickobezpečnostní pracovník a bylo rozhodnuto o zbourání jedné z místností na moskevské ambasádě USA. A právě při stavebních úpravách byly odposlechy nalezeny. I když neexistují žádné detailnější veřejné informace o špionážní aféře z roku 1964, Američané potvrdili, že se jednalo o velmi důmyslný systém odposlechů, šikovně zakomponovaný do stavebních struktur samotné budovy.

Má se za to, že Sověti tehdy skvěle plánovali. V roce 1952 totiž sovětská strana budovu americké ambasády v Moskvě předělávala, protože Američané si pro své velvyslanectví budovu chtěli od roku 1953 pronajmout. A právě při stavebních úpravách se do struktur budovy s největší pravděpodobností dostaly také sovětské mikrofony. Ty byly mimo jiné nalezeny i v podlaze kanceláře samotného velvyslance.

Celá aféra ale skončila záhy po formálních protestech. Dnes už je to jen vzpomínka na časy studené války a také na důmyslnost tehdejších sovětských tajných služeb. Jak tehdy sami Američané poznamenali, stávalo se tu a tam, že na ambasádách v zemích východní Evropy byly nalezeny nějaké odposlechy, nikdy se ale nejednalo o takové množství a tak dokonale ukryté.

Autorský článek, další zdroj: United Press International

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Tech

Rusko chce mít nový jaderný bombardér už za dva roky. Nejspíš ale nebude mít vůbec žádný