Hamburger překvapivě není americké jídlo. Jeho kořeny sahají až k Tatarům do 13. století

 Potraviny 
16. května 2022 11:00 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Hamburger vychází z tatarské tradice se skopovým masem Unsplash
Hamburger všichni tak nějak automaticky považujeme za typicky americké jídlo. K pravdě to má ale opravdu hodně daleko. Kořeny hamburgeru jak ho známe dnes totiž leží tisíce kilometrů daleko.

Ten dnešní pravý americký hambáč má kořeny někde ve 13. století, konkrétně v Mongolsku. Tam se tehdy odehrávaly bitvy mezi Mongoly a Tatary, kteří syrové skopové maso celý den vozili pod sedlem a na konci dne ho prostě s trochou koření jedli tak, jak ho z pod sedla vyndali.

Jak tradice syrového skopového putovala světem a měnila se v hamburger

Je to opravdu dlouhá cesta. Způsoby Tatarů se migrací dostaly až do Skandinávie a odtud zase do Německa, konkrétně do hamburského přístavu. Tam dnešní hamburger dostál své první významné změny. Už to nebylo syrové skopové, ale sekané hovězí, dnes známé jako karbanátek.

A při velké migraci do Ameriky v 19. století se karbanátek s přistěhovalci dostal za velkou louži. Tehdy byl karbanátek levné jídlo, které s sebou migranti přivezli do Ameriky. Pro Američany to ale nebylo nic moc. Aby tedy němečtí přistěhovalci mohli ve svých restauracích a stáncích karbanátek Američanům servírovat, přejmenovali ho na hamburský steak. A tady už se blížíme k dnešnímu hamburgeru i tomu, kde se vlastně vzal samotný název tohoto jídla.

Pak už to šlo docela rychle. V Americe byl hot dog, nebo také párek v rohlíku už rozšířeným jídlem, takže Američanům už vlastně stačilo jen karbanátek, tedy vlastně hamburský steak inovovat po svém.

Prostě jen karbanátek vrazili do housky a postupně se z hamburger stal hamburským sendvičem a nakonec dnes známým hamburgerem.  Trvalo to sice několik století, ale nakonec si tatarský zvyk našel cestu až do Ameriky. Cestou prošel mnoha úpravami a dnes je už přes 100 let americkým národním jídlem. A odborníci tvrdí, že je vlastně jediným kulinářským vynálezem na území dnešních Spojených států.

Autorský článek, další zdroj: CNN

 

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Tech

Rusko chce mít nový jaderný bombardér už za dva roky. Nejspíš ale nebude mít vůbec žádný