Konec americké prohibice ve 30. letech přinesl na trh první pivo v plechovce
Pivo v plechovce se zrodilo 24. ledna 1935. Ve spolupráci s American Can Company dodal americký pivovar Gottfried Krueger Brewing Company 2000 kusů plechovek dvou druhů svého piva svým věrným zákazníkům do Richmondu ve Virginii. Celkem 91 procentům z nich se to líbilo, a tak pivovar zařadil plechovkové pivo do své běžné výroby.
Ekonomická krize paradoxně pomohla
Ne tím, že by Američané po konci ekonomické krize spojené s prohibicí lačnili po alkoholu. Na černém trhu si fakticky mohli alkohol koupit kdykoliv. Roli hrála cena. Na rozdíl od láhví se za plechovky nemusely platit zálohy, a to zchudlým Američanům přišlo vhod.
Plechovky se také snáze stohovaly, byly odolnější a jejich chlazení trvalo méně času. Do konce roku 1935 se v USA prodalo přes 200 milionů plechovek piva a úspěch pivovaru Krueger následovaly i další velké pivovary.
Obliba piva v plechu neustále rostla po celá třicátá léta 20. století a poté se pivo v plechu stalo doslova hitem během druhé světové války, kdy američtí sládci expedovali miliony plechovek piva vojákům do zámoří. Po válce začaly národní pivovarnické společnosti využívat masové distribuce, kterou plechovky umožňovaly, a dokázaly upevnit svou moc nad kdysi dominantními místními pivovary, které nedokázaly kontrolovat náklady a provoz tak efektivně jako jejich národní protějšky.
Zdroj: History, Beer and Brewing.