Konec americké prohibice ve 30. letech přinesl na trh první pivo v plechovce

 Potraviny 
22. ledna 2022 09:37 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Obliba piva v plechu neustále rostla po celá třicátá léta 20. století a poté se pivo v plechu stalo doslova hitem  Depositphotos
I když se na začátku 19. století plechovky už používaly hojně v potravinářském průmyslu, pro pivo to neplatilo. První legendární pivo v plechovce si totiž muselo počkat až na konec americké prohibice.

Pivo v plechovce se zrodilo 24. ledna 1935. Ve spolupráci s American Can Company dodal americký pivovar Gottfried Krueger Brewing Company 2000 kusů plechovek dvou druhů svého piva svým věrným zákazníkům do Richmondu ve Virginii. Celkem 91 procentům z nich se to líbilo, a tak pivovar zařadil plechovkové pivo do své běžné výroby.

Ekonomická krize paradoxně pomohla

Ne tím, že by Američané po konci ekonomické krize spojené s prohibicí lačnili po alkoholu. Na černém trhu si fakticky mohli alkohol koupit kdykoliv. Roli hrála cena. Na rozdíl od láhví se za plechovky nemusely platit zálohy, a to zchudlým Američanům přišlo vhod.

Plechovky se také snáze stohovaly, byly odolnější a jejich chlazení trvalo méně času. Do konce roku 1935 se v USA prodalo přes 200 milionů plechovek piva a úspěch pivovaru Krueger následovaly i další velké pivovary.

Obliba piva v plechu neustále rostla po celá třicátá léta 20. století a poté se pivo v plechu stalo doslova hitem během druhé světové války, kdy američtí sládci expedovali miliony plechovek piva vojákům do zámoří. Po válce začaly národní pivovarnické společnosti využívat masové distribuce, kterou plechovky umožňovaly, a dokázaly upevnit svou moc nad kdysi dominantními místními pivovary, které nedokázaly kontrolovat náklady a provoz tak efektivně jako jejich národní protějšky.

Zdroj: History, Beer and Brewing.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...