Před 55 lety zemřel sovětský kosmonaut Vladimír Komarov. Selhala loď i padák
Komarov, stíhací pilot a letecký inženýr, podnikl svou první cestu do vesmíru už v roce 1964, tři roky před tragickým letem z roku 1967. Stal se tak první přiznanou sovětskou obětí vesmírných závodů mezi SSSR a Spojenými státy. I když se celá léta hodně mluví o tom, že před Gagarinovým úspěchem zahynuli během nevydařených pokusů nejméně tři kosmonauti.
Co se stalo se Sojuzem
Po 24 hodinách a 16 obletech Země měl Komarov znovu vstoupit do atmosféry, ale nastaly potíže s manipulací s lodí. Jinými slovy Sojuz I se stal neovladatelným a Komarov nebyl schopen spustit raketové brzdy. Trvalo ještě dvě cesty kolem Země, než se kosmonautovi podařilo znovu vstoupit do atmosféry, píše History.
Pak ale tragické události pokračovaly. Když Sojuz I dosáhl výšky 7 kilometrů, měl se rozvinout padák, který by Sojuz s Komarovem bezpečně vrátil na zem. Šňůry padáku se však během potíží s návratem plavidla zamotaly a kosmická loď neměla žádný záložní padák nebo jiný systém. Komarov se v Sojuzu I doslova zřítil na zem a na místě zemřel.
Už samotný start proběhl tzv. po Sovětsku. Komarovově ženě komunistické orgány o testovacím letu Sojuzu I nic neřeklo, dokud nebyl Komarov na oběžné dráze a ona se tak se svým manželem ani neměla možnost rozloučit. Samozřejmě ale po jeho tragické smrti mu Sověti dali Zlatou hvězdu a byl pochován slavnostně na Rudém náměstí u Kremelské zdi. Jeho jméno nese také kráter Komarov na odvrácené straně Měsíce, stejně jako planetka hlavního pásu 1836 Komarov, objevená 26. července 1971 Nikolajem Černychem.