V únoru 1949 vypukla kolektivizace. Soukromé zemědělce komunisté obrali o veškerý majetek

 Koktejl 
21. února 2022 12:03 / Mirka Malá
  1
📷
2 fotografie v galerii
Kolektivizace měla násilný konec ÚSTR (volný zdroj foto)
Přesně 23. února 1949 tehdejší československý parlament přijal na příkaz KSČ zákon o jednotných zemědělských družstvech. Oficiálně tak mohlo začít zločinecké okrádání soukromých zemědělců státem.

Komunisté navíc na nic nečekali a hned na jaře začali s velikou propagandou tohoto zákona. Soukromí zemědělci a sedláci se ale do dobrovolného odevzdávání svého majetku nijak nehrnuli. Vzniklo jen pár Jednotných zemědělských družstev známých jako JZD, do jejichž vedení byli okamžitě dosazeni komunističtí funkcionáři.

Kolektivizace přitvrdila v roce 1952

Protože se komunistům zvrovna nedařilo přesvědčovat soukromé zemědělce ke vstupu do JZD, v roce 1952 značně přitvrdili. Komunistická komanda začala obcházet jednotlivé vesnice a přesvědčovat statkáře k odevzdání majetku ve prospěch JZD a kde neuspěli s přemlouváním, tam použili vyhrožování i hrubou sílu.

A jak vlastně vzniklo takové komunistické JZD? Soukromí zemědělci byli všemi prostředky donuceni k tomu, aby veškerý svůj majetek včetně pozemků a polí odevzdali ve prospěch JZD ke společnému hospodaření. Ovšem dispoziční právo na pozemky měl následně už jenom stát, a statkáři tak přišli o práva ke svým pozemkům.

Předsedou takového družstva se mohl stát jen člen KSČ, který pak plnil stranické rozkazy. Velmi často šlo především o to, aby byli bývalí soukromí zemědělci pracující v družstvu náležitě střeženi.

Ne každý soukromník si to ale nechal i přes veškeré represe líbit. Podle historických záznamů do konce 1953 komunisté proto vysídlili na 1 629 statkářských rodin.

Zdroj: Totalita, Wikipedia.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Tech

Rusko chce mít nový jaderný bombardér už za dva roky. Nejspíš ale nebude mít vůbec žádný