Poslední čínský císař abdikoval pod tlakem ideologické revoluce. Nakonec ho ještě zajali Sověti

 Osobnosti 
16. února 2022 14:27 / Mirka Malá
  2
📷
1 fotografie v galerii
Poslední čínský císař musel abdikovat už jako šestiletý www.commons.wikimedia.org (volný zdroj)
12. února 1912 abdikoval Süan-tchung, poslední čínský císař. Jeho impérium padlo pod tlakem komunistické Sunjatsenově republikánské revoluci.

Místo císaře se tak po 2 tisících letech imperiální vlády ujala moci prozatímní republikánská vláda,  která ukončila 267 let mandžuské vlády. Bývalému císaři, kterému bohužel v té době bylo pouhých šest let, bylo dovoleno ponechat si rezidenci v pekingském Zakázaném městě. Sesazený císař přijal civilnější jméno Pchu-i.

Zajali ho Sověti a nakonec skončil jako opravář

V paláci si ale bývalý císař moc dlouho neužíval. Jakmile dospěl, byl v roce 1024 vyhnán do exilu. Po roce 1925 žil proto v Japonci okupovaném Tchien-ťinu a v roce 1932 vytvořilo Japonsko pod jeho vládou loutkový stát Mančukuo v Mandžusku. V roce 1934 byl Pchu-i intronizován jako císař Mančukua.

Navzdory partyzánskému odporu proti jeho loutkovému režimu držel císařský titul až do roku 1945, kdy byl zajat sovětskými vojsky. V roce 1946 Pchu-i svědčil před tokijským tribunálem pro válečné zločiny, kde tvrdil, že byl neochotným nástrojem Japonců a bránil se tvrzení, že byl sám aktivní v otázce mandžuského sebeurčení.

Mandžusko a provincie Rehe byly nakonec po druhé světové válce vráceny Číně a v roce 1950 byl Pchu-i předán čínským komunistům. Komunisté ho věznili až do roku 1959, kdy mu čínský vůdce Mao Ce-tung udělil amnestii. Po propuštění poslední čínský císař pracoval jako zahradník i jako opravář v autoopravně v Pekingu. 

Zdroj: History, Wikipedia.

Víc už toho není

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...