V 50. letech se vyráběly hodinky jen v několika málo zemích světa. Československo k nim patřilo
Stručně shrnuto, většinou byly na zápěstích k vidění hodinky Čajka (Chaika), Luč nebo Prim. Pamětníci vzpomínají, že se však daly koupit i Omegy a Rolexky. Byly drahé, ale nikoli tak, jak nyní. Protože hodinky značky Prim preferuje dokonce i bývalý prezident Václav Klaus a patří k naší historii, ohlédněme se za minulými desetiletími, abychom odhalili, jak to s nimi bylo.
Jejich příběh se začal psát v roce 1946. Tehdy v Novém Městě nad Metují vznikl podnik Chronotechna Šternberk. Vyráběly se tam nástěnné hodinky a budíky. (Od roku 1969 se změnilo jméno firmy na ELTON).
Rozšířit výrobu a překvapit svět?
Ale právě tady se začalo přemýšlet, jak portfolio výrobků rozšířit. Ideálně o náramkové hodinky. A to se taky stalo, i když tomu předcházel několikaletý vývoj a usilovně bylo třeba hledat technická řešení.
První prototyp hodinek, na které máme důvod být hrdí, byl vyrobený v roce 1954. Protože zprvu nebylo rozhodnuto o značce, kterou hodinky ponesou, byly označené jako Spartak. Teprve v roce 1958 dostaly nám důvěrně již známou značku Prim.
I to mělo svůj průběh. Dva roky před tím (v roce 1956) byla navrhnuta značka a logotyp Prim šternberskou Chronotechnou jako označení tam vyráběných časoměrných zařízení. Jednalo se o nám už známá písmena PRIM, která se ke kraji snižují. Podíváme-li se pozorněji, tak ještě uvidíme, že mají okolo sebe shora přerušenou borduru, tzv. bochníkový tvar.
První hodinky byly luxusní. Zařadili nás na špičku
A jak vypadaly ty první hodinky na pohled? Jedním slovem - luxusně. První model byl osázen 15 rubínovými kameny. Strojek hodinek se skládal z více jak stovky součástek o rozměrech desetina setin milimetru.
Nakonec se ale rozeběhla sériová výroba, celkem 5 modelů. Ty i kvůli ceně už tak luxusní nebyly, přesto se tím Československo od roku 1957 zařadilo mezi tucet států světa v té době schopných vyvinout a vyrábět náramkové hodinky.
Přesné hodinkové strojky původně byly určeny prioritně pro využití v armádě, výrobky tohoto hodinářského zboží ale brzy pronikly i k běžným občanům. Až do roku 1989 byla výroba rozdělena tak, že pobočka Elton (Chronotechna) vyráběla náramkové hodinky a nástěnné hodiny a ve Šternberku se vyráběly nástěnné hodiny a budíky. Většinu z nich bylo možné si koupit v prodejnách Klenoty.
Vzpomenete si na názvy hodinek dědečků?
Mimochodem, nelze nezmínit také hodinky SPARTAK, kalibr 50. Jednalo se o první verzi hodinek z Eltonu. Celkem jich bylo vyrobeno kolem 6 000 kusů. Další produkce již byla označena jako PRIM. Dalším názvem byl Prim „Traktor“, kalibr 50 a Prim „Pavouk“, kalibr 50. Názvem v uvozovkách pojmenovali modely samotní uživatelé. Další za zmínku stojí Prim „TV“, kalibr 96 – hodinky s typickým obdélníkovým pouzdrem a číselníkem připomínajícím televizor.
Hodinky této značky jsou populární stále a stále se vyrábějí v několika typech. Od doby první série, která se objevila na československém trhu, brány továrny opustilo přes 16 milionů kusů hodinek. Nutno dodat, že ty, které patřily k oblíbeným a váženým dárkům v době socialismu, mnohdy fungují stále.
Když přišla doba digitálek a jejich marného shánění, na nějaký čas alespoň mladší generace na ručičkové hodinky zanevřela. Celkem brzy se však nakonec většinou k osvědčeným značkám vrátila. Na rozdíl od výdrže baterií v módním hitu totiž hodinové strojky v těch několika málo dostupných značkách hodinek v československých obchodech vydržely... Čtěte také: Elektrospotřebiče a další domácí pomocníci z doby před rokem 1989. Jaký jste měli doma vy?