V březnu 1980 skončila třetí série Dallasu zastřelením J.R. Ewinga. Legendární seriál měl velký vliv na východní Evropu

 Film a seriál 
30. března 2023 08:11 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Seriál Dallas uchvátil i východní Evropu CBS
V březnu 1980 na amerických televizních obrazovkách skončila velmi sledovaná třetí série dnes kultovního seriálu Dallas. Série skončila zastřelením J.R. Ewinga a fráze „Kdo zastřelil J.R.?“ se nesmazatelně zapsala do slovníku americké popkultury.

Dallas byl televizní seriál, který se vysílal na stanici CBS od dubna 1978 do května 1991. Vše se v něm točí kolem bohaté a rozhádané texaské rodiny Ewingů, kteří vlastní nezávislou ropnou společnost Ewing Oil a také chovají dobytek na farmě Southfork. Série se původně zaměřovala na manželství Bobbyho Ewinga a Pamely Barnes, jejichž rodiny byly zapřisáhlými nepřáteli. Jak série postupovala, Bobbyho starší bratr, ropný magnát J. R. Ewing, se stal ústřední postavou seriálu, jejíž podrazy a špinavé obchody se staly středobodem seriálu. Když seriál v roce 1991 skončil, postava J.R. Ewinga byla jedinou, která se objevila v každé epizodě.

Dnes doslova kultovní je ale poslední epizoda třetí série z roku 1980 nazvaná Who Done It, kterou sledovalo 90 milionů Američanů. Fráze "Kdo zastřelil J.R.?" patří dnes do slovníku americké popkultury jako jedna z nejslavnějších hlášek.

Se svými 357 epizodami zůstává i dnes Dallas jedním z nejdéle trvajících celohodinových dramat v hlavním vysílacím čase v historii americké televize a v roce 2007 byl Dallas zařazen na seznam časopisu Time  do 100 nejlepších televizních pořadů všech dob. Proto také v roce 2010 vzniklo pokračování Dallasu. Na televizní obrazovku se dostalo v roce 2012 a skončilo po třech sezónách v roce 2014.

Seriál Dallas má ale ještě jeden důležitý odkaz, tedy kromě vysoké sledovanosti, velkého počtu epizod a spousty televizních cen. Dallas totiž částečně pomohl urychlit pád komunistického režimu v bývalé zemi východního bloku Rumunska. Rumunský prezident Nicolae Ceaușescu povolil vysílání Dallasu, jedné z mála západních show, které bylo povoleno vysílat v komunistickém státě během 80. let. Jeho přesvědčení, že seriál bude vnímán jako antikapitalistický, se obrátilo proti režimu, protože Rumuni si rázem začali přát stejný životní styl, který v seriálu viděli, k čemuž se v totalitním komunistickém Rumunsku zdaleka ani neblížili.

Dallas měl pro Rumuny tak velký význam, že krátce po popravě prezidenta Ceaușesca a jeho manželky na Štědrý den roku 1989 byla pilotní epizoda Dallasu jedním z prvních pořadů, vysílaných na nově svobodné rumunské televizi. Popularita Dallasu v Rumunsku byla tak obrovská, že se dokonce stala předmětem experimentálního dokumentu Hotel Dallas z roku 2016, který režírovalo umělecké duo Ungur & Huang a v hlavní roli se objevil sám Patrick Duffy, který si zahrál surrealistického dvojníka postavy Bobbyho Ewinga.

Také v severních částech Sovětským svazem okupovaného Estonska se Dallas stal populárním, když byl vysílán ve finské televizi a Estonci ho díky blízkosti finské hranice mohli nelegálně sledovat na svých převážně sovětských televizorech. V komunistickém Sovětském svazu jezdily dokonce tisíce lidí pravidelně do severního cípu Estonska, aby mohli Dallas ve finské televizi sledovat, i když zjevně nemohli seriálovým postavám rozumět ani slovo.

Do Československa se Dallas dostal ale až po sametové revoluci a začal se vysílat v roce 1992 a hned se stal nejsledovanějším pořadem. Také k němu u nás vyšla kniha, které se prodalo na 300 tisíc výtisků.

Autorský článek, další zdroj: People

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...