Za tradicí obrácených vánočních stromků stojí dlouhá křesťanská historie
Tradice zavěšování vánočního stromku vzhůru nohama pochází až ze 7. století. Legenda praví, že Bonifác, benediktinský mnich, použil trojúhelníkový tvar jedle k vysvětlení Nejsvětější Trojice pohanům v Německu. Následně tak také byla zavěšena špičkou dolů na oslavu křesťanství. Tvar také připomínal Ježíšovo ukřižování. Tato tradice se tak postupně rozšířovala po střední a východní Evropě až do 12. století.
Obrácené vánoční stromky se zdobily až do 19. století
V 19. století nicméně stále nebylo neobvyklé, že někteří věšeli z trámů domů obrácené vánoční stromky. V malých společenských místnostech nižších tříd prostě nebylo místo.
Stromky, většinou smrkové a ozdobené sušenkami, ovocem a papírovými řetězy, byly běžně zavěšovány na stropech řady slovanských domů. Je tedy jasné, že obrácený vánoční stromeček není vůbec nic divného a naopak má velmi prastarý význam.
Historie, která se vrací
V naší moderní době jsou vánoční stromky umisťovány špičkou směřující k nebi a někteří považují vánoční stromek obrácený vzhůru nohama za neuctivý nebo svatokrádežný. Jak ale ukazuje samotná historie, je to přesně obráceně.
Navíc se tento trend vrací a letos se znovu obrácené vánoční stromečky budou objevovat ve velké míře jak v komerčních prostorech, tak v domácnostech. Kromě toho, že je zde tradice, ke které se mnozí chtějí vrátit, má obrácený vánoční stromeček i praktické výhody. Zejména šetří místo tak, jak tomu bylo v 19. století. Pro rodiny s dětmi a domácími mazlíčky je to rovněž mnohem bezpečnější varianta a v neposlední řadě jde o skutečně velmi efektní vánoční výzdobu. Dále čtěte: Historie balení vánočních dárků a balicího papíru. Ten byl vynalezen až v minulém století.
Zdroj: Bhg.