To byly časy! Ein Kessel Buntes byl fenomén své doby

 Koktejl 
18. července 2019 17:15 / Terezie Zamlynová
  19
📷
13 fotografií v galerii
Všichni chtěli mít něco jako hvězdy v Ein Kessel Buntes, ale neměli Archív
Zatímco dnes sedáme u televizí, abychom sledovali show typu Tvoje tvář má známý hlas nebo Superstar, v době hlubokého socialismu byl trhákem jistý německý pořad. Vše, co se v něm odehrálo, bylo tématem hovorů pro další dny, kostýmy a líčení účinkujících inspirací pro každého, kdo chtěl zazářit. Pamětníkům stačí vyslovit tři německá slova: Ein Kessel Buntes.

V čase, kdy běžel tento pořad na obrazovkách, byly ulice československých měst prázdné. Na večer, který se nesl v tomto znamení, se těšily snad všechny generace diváků. Připravovalo se pohoštění, aby nebylo třeba od televize vůbec vstávat. Reklamy totiž pořad v té době nepřerušovaly.

Ein Kessel Buntes byl fenomén. Šlo o východoněmecký hudebně-zábavný pořad, vysílaný televizí NDR od roku 1972 na programu DDR1. Po znovusjednocení Německa byl převzat televizí ARD, která jeho vysílání ukončila v roce 1992. Celá současná generace už pořad nezná nebo o něm pouze zaslechla.

Vystoupit v něm, předvést se v šatech, účesech a celkové vizáži, bylo cílem mnoha tehdejších hvězd. Nutno dodat, že ne všechny na něj dosáhly. Ostatně – stejně jako ti, co si chtěli brát inspiraci pro své oblékání a líčení u interpretů. I oni často zůstávali hluboko za svou metou, poněvadž socialistické zásobování na krásné lesky na vlasy, výrazné barvy na vlasy a oblečení prostě nepamatovalo. Chtít po kadeřnici, která byla placena stejně, ať uměla s vlasy na hlavě kouzla nebo spíš hrůzy, udělat účes, který nějaká tehdejší hvězda měla, bylo také většinou spíše z kategorie sci-fi.

O co víc byly všechny ty věci a efekty nedostupné běžnému člověku, o to větší byla sledovanost pořadu.  

Poprvé v roce 1972

Byl natáčen šestkrát ročně ve velkých halách, většinou v berlínském Friedrichstadt-Palastu, ale také v Paláci republiky, Paláci kultury v Drážďanech, městské hale v Chotěbuzi nebo kulturním domě v Geře. Poprvé vstoupil do pokojů diváků přes obrazovku televizí 29. ledna 1972. A držel se.

Ein Kessel Buntes měl být přehlídkou východoněmecké zábavy a také vystupovat jako prime time vysílání konkurující večernímu sobotnímu programu západoněmeckých ARD a ZDF. To byl důvod, proč nebylo šetřeno náklady na mezinárodní hvězdy – vystupovala tam třeba Mireille Mathieu, Bonnie M., Smokie, ABBA nebo zpěvačky Bonnie Tyler, Suzie Quatro.

Z českých umělců vystupovali nejčastěji Karel Gott nebo Helena Vondráčková. Další Češi se ujímali s úspěchem i moderování, spojené se zpíváním. Vedle již jmenovaných se k nim řadil taky Jiří Korn nebo též Václav Neckář.

Šance na kariérní postup a úspěch tak stouply, protože show se nevysílala jen u nás a ve východním Německu. Měla přesah dál. Podívat se na ni bylo možné i v Sovětském svazu.

V překladu šlo o jakýsi pestrý kotel

Pro potřeby „Pestrého kotle“, jak zní překlad názvu pořadu Ein Kessel Buntes, byla vždy státní pokladna otevřená. A je úplně jedno, zda šlo o náklady na blyštivou výpravu, grandiózní kostýmy či špičkové domácí a zahraniční hosty. Jak už jsme uvedli výše, pro potřeby pořadu bylo dokonce možné přivézt je i zpoza železné opony. Důvod? Přetáhnout východoněmecké diváky od sledování televizních pořadů západoněmeckých televizí ARD, ZDF a jim podobných „imperialisticko-propagandistických“ nesmyslů zpět k domácí produkci.

O jeho rozsahu vypovídají i čísla: Na celkem 118 dílech za více než dvacet let spolupracovalo celkem téměř 11 tisíc lidí, včetně moderátorů, umělců, herců, zpěváků, tanečníků a hudebníků.

Dva pohledy na fenomén

A co si myslet o pořadu dnes? Objektivně je třeba si přiznat, že pověstné Ein Kessel Buntes přineslo divákům tolik vytouženou představu o tom, jak vypadá nefalšovaná show západního střihu. Přesto – nebo možná právě proto - je dodnes terčem humoru. (Čtěte také: Retro reklamy táhly k obrazovkám miliony lidí. Pamatujete si ještě některou z nich?).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kate Middleton zazářila v rudých šatech. S nádherným diadémem a náušnicemi Alžběty II. vypadala jako...

Styl

ADHD je diagnostikováno častěji chlapcům. Dívky jej totiž umí lépe ukrýt

Tech

Čína uprostřed občanských nepokojů znovu chrastí zbraněmi. Má nové ponorkové střely, které doletí až...