Izrael zaútočil v červnu 1967 na americkou válečnou loď s tvrzením, že šlo o omyl. Dodnes panuje přesvědčení, že se jednalo o záměr

 Koktejl 
07. června 2022 14:49 / Mirka Malá
  7
📷
1 fotografie v galerii
USS Liberty byla nepříliš velká zpravodajská loď Wikimedia Commons / volný zdroj
Byl to skutečně bezprecedentní útok, který stál životy několik desítek amerických námořníků. Přestože Izrael obratem tvrdil, že si americkou loď spletl s egyptskou, dodnes panuje názor, že šlo o záměr. Šlo totiž o vysokou politiku.

Začátkem šedesátých let dostaly jinak vřelé izraelsko-americké vztahy velkou trhlinu. Spojené státy Izrael podezíraly, že má tajný jaderný program a považovaly to za velmi nebezpečné, vzhledem k dlouhodobé nestabilitě celého Blízkého východu. Izrael ale několik let úspěšně zapíral, nakonec ale Američané zjistili, že Izrael skutečně vyvíjí vlastní jaderné zbraně, které bude mít k dispozici nejpozději do roku 1970.

Proč Izrael zaútočil na americkou loď

Byla v tom samozřejmě vysoká politika, i když tentokrát o jaderné zbraně nešlo. K útoku na USS Liberty došlo 8. června 1967, tedy v době, kdy tzv. šestidenní válka byla už v plném proudu. USS Liberty se pohybovala v mezinárodních vodách u egyptské Gazy a Izrael na ni zaútočil letadly, děly i torpédy.

Proč k útoku došlo? USS Liberty nebyla nijak zvlášť ozbrojená loď, protože se jednalo o loď zpravodajskou, tedy špionážní. Odposlouchávala většinu komunikace během šestidenního válečného konfliktu a s největší pravděpodobností, i když to dodnes není jisté, zachytila i plány na pečlivě chystaný izraelský útok na syrské Golanské výšiny, který se měl uskutečnit o den později. Izraelci zřejmě nechtěli, aby Američané nebo kdokoliv jiný tyto informace měl a raději se rozhodli loď potopit.

USS Liberty nakonec zasáhlo jedno z vystřelených torpéd a loď poškodilo natolik, že během útoku zemřelo 34 členů posádky a dalších 171 jich bylo zraněno. Loď se pokoušela pomocí vysílačky volat o pomoc, což se Izraeli několikrát podařilo přerušit. Nakonec se ale USS Liberty pomoci dovolala a letadlová loď vyslala k její obraně stíhačky. Zajímavé na této kauze také je, že nakonec sám americký ministr obrany nařídil, aby se stíhačky vrátily a USS Liberty byla ponechána svému smutnému osudu.

Těžce poškozená loď se ale nakonec nepotopila, jak pravděpodobně původně Izrael doufal,  nakonec se bez pomoci dostala i do přístavu a izraelská šestidenní válka mohla pokračovat.

Šestidenní válku zahájil Izrael 5. června 1967, když zaútočil na egyptské vojenské cíle. Mezi hlavní nepřátele kromě Egypta patřily ještě Sýrie a Jordánsko. Nakonec se ale do tohoto bleskurychlého konfliktu zapojilo mnohem více zemí, včetně Íráku, Saúdské Arábie, nebo dokonce i Tuniska a Maroka.

Šestidenní válka nakonec skončila 10. června 1967 pouze tím, že Izrael přestal útočit. Během šesti dní se mu své nepřátele podařilo dokonale zničit. A na Blízkém východě po tomto intenzivním konfliktu už nic nebylo stejné a tato válka tuto oblast fakticky ovlivňuje dodnes.

Izrael během války získal egyptskou Gazu a Sinaj, od Jordánska pak Východní Jeruzalém a prakticky celý Západní břeh Jordánu. Sýrie pak přišla o již zmiňované Golanské výšiny. I přes agresivitu Izraele se ale obecně věří, že židovskému státu prakticky nic jiného nezbylo, protože se v té době nacházel ve velmi nebezpečné situaci. Ohrožován byl jak Sýrií, tak palestinským Fatahem a problémy byly i na izraelské hranici s Jordánskem.

Izrael nakonec Spojeným státům za útok na USS Liberty nabídl odškodnění ve výši téměř 7 milionů dolarů a také omluvu s tvrzením, že se jednalo o omyl a izraelské síly si americkou loď spletly s egyptskou vojenskou lodí. Tomu ale dodnes nikdo nevěří a nasvědčuje tomu i fakt, že tehdejší americký ministr obrany zamítl loď zachránit a Spojené státy incident tehdy ani nijak zvlášť nekomentovaly.

Autorský článek, další zdroj: History

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...