Den D a velký obrat v druhé světové válce: Spojenecké jednotky se vylodily v Normandii i díky mnoha Hitlerovým chybám

 Koktejl 
06. června 2022 15:37 / Mirka Malá
  1
📷
2 fotografie v galerii
Nejhorší byla situace při vyloďování na pláži Omaha Wikimedia Commons
Operace Overlord nebo také Den D se odehrála 6. června 1944 a znamenala velký obrat v Hitlerově válečném tažení. Díky tomu, že se spojeneckým jednotkám podařilo úspěšně vylodit v Normandii, se začal průběh války pomalu otáčet.

Operace Overlord nebyla rozhodně snadná. Vylodění spojeneckých vojsk podporovaly desetitisíce parašutistů a tisíce letadel. I díky jejich pomoci se část amerických jednotek už ráno dostala na pláže s označením Utah a Omaha. Britští a kanadští vojáci se postupně vyloďovali na plážích Gold, Sword a Juno.

Přesto to byl doslova masakr. Zejména na pláži Omaha spojenci bojovali jak s nepřízní počasí, tak s německým odporem. Mnoho vojáků se utopilo v rozbouřeném moři, tisíce jich padly hned poté, co se jejich vojenské boty dotkly písku pláže.

Nakonec se ale přes 150 tisíc mužů i s technikou dostalo na francouzskou půdu a postupně se probojovávali Evropou až do jejího středu. K úspěchu tak náročné operace ale přispěly i chyby samotného Hitlera.

Hitler se totiž domníval, že k pokusu o vylodění spojeneckých jednotek dojde na severozápadě Evropy. Tam také chystal silný protiútok, který by spojencům vylodění znemožnil. Domníval se, že získá čas porazit Sovětskou armádu a prakticky tak vyhrát válku. Když se dozvěděl o plánech na vylodění v Normandii, považoval to za fintu a pořád se soustředil na severozápad.

Když nakonec tedy Operace Overlord začala, nastaly v německé armádě zmatky. Polní maršál Erwin Rommel měl zrovna dovolenou, Hitler zase nechtěl uvolnit divize z blízkého okolí, které mohly v Normandii pomoci bránit pobřeží, včetně obrněných jednotek a místo toho povolal vzdálenější divize, díky čemuž Němci nakonec normandské pobřeží neubránili.

Díky Hitlerovým špatným rozhodnutím a za podpory letectva se Operace Overlord podařila a spojenci začali postupovat Evropou. Během tří měsíců osvobodili Francii a pokračovali ve svém tažení dál.

Operace Overlord ale samozřejmě také neproběhla úplně přesně podle plánu. Spojencům se nepodařilo na pevninu dostat řadu vojenské techniky a také všechny zásoby. Nicméně s koncem měsíce června 1944 se na evropské půdě pohybovalo na 850 tisíc spojeneckých vojáků a 150 tisíc kusů vojenské techniky.

6. červen je skutečně Dnem D druhé světové války. Bez přítomnosti spojeneckých sil by Hitler válku pravděpodobně nakonec vyhrál a Evropa mohla dnes vypadat úplně jinak. A proto je nutné hrdinství spojeneckých vojáků pořád připomínat.

Autorský článek, další zdroj: History.

 

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...