Starý příběh o Lochnesské příšeře ročně přispívá do skotské ekonomiky miliony dolarů
Prakticky okamžitě se Lochneska stala fenoménem, kterým je dodnes. Brzy poté, co místní noviny před 89. lety otiskly zprávu o příšeře v jezeře, se do Skotska začali valit badatelé, dobrodruzi i novináři, kterým byla nabízena tučná odměna za dopadení této vodní bestie, píše History.
Hon na Lochnesku
Amatérští vyšetřovatelé po desetiletí udržovali téměř neustálou bdělost u jezera a v 60. letech minulého století zahájilo několik britských univerzit sonarové expedice. Nebylo nalezeno nic přesvědčivého, ale v každé expedici operátoři sonaru detekovali nějaký typ velkých pohyblivých podvodních objektů. V roce 1975 další expedice kombinovala sonar a podvodní fotografování v jezeře Loch Ness. Výsledkem byla fotografie, která po vylepšení vypadala, že ukazuje něco, co matně připomínalo obří ploutev vodního živočicha.
Další sonarové expedice v 80. a 90. letech vedly k neprůkazným nálezům. Hon na Lochnesku nepřestal ani po roce 1994, kdy se provalilo, že slavná fotografie z roku 1934 byla naprostý podvrh.
V roce 2018 vědci provedli průzkum DNA v jezeře Loch Ness, aby zjistili, jaké organismy žijí v tamních vodách. Nebyly nalezeny žádné známky přítomnosti plesiosaura nebo jiného tak velkého zvířete, ačkoli výsledky potvrdily přítomnost četných úhořů.
Toto zjištění ponechalo otevřenou možnost, že Lochnesská příšera je vlastně velmi velký úhoř. Navzdory nedostatku přesvědčivých důkazů zůstává i tak Lochnesská příšera velmi populární a je taky velmi dobrým byznysem. Na počátku 21. století vyšlo najevo, že ročně přispívá do skotské ekonomiky téměř 80 miliony dolarů.
Zdroj: History, Britannica.