Alexandr Veliký byl údajně pohřben zaživa. Jeho tělo bylo ochrnuté, mysleli si, že je mrtvý

 Osobnosti 
16. dubna 2023 17:17 / Pavla Krejčí
  0
📷
1 fotografie v galerii
Alexandr Veliký byl pravděpodobně pohřben zaživa Wikimedia Commons / autor neznámý / volný zdroj
Záhada smrti Alexandra Velikého trápí nejednoho historika, který se zaobírá jeho životem. A jak se zdá, existují teorie, které by konečně mohly objasnit, jak a proč zemřel. Jeho smrt by totiž možná mohla být mnohem děsivější, než si kdo kdy představoval.

Alexandr Veliký patří mezi nejznámější vojevůdce historie. V pozoruhodně krátkém čase dobyl Středomoří, Egypt, Blízký východ a části Asie. Již od dětství mu bylo určeno stát se vládcem, proto nebylo k podivu, že tuto roli přijal se vším všudy a se stal významnou postavou historie.

Než však stačil svůj um vést dál, ve 32 letech nečekaně zemřel. Dodnes se vedou spory o tom, jak vlastně zemřel. Nicméně teorie kolem jeho odchodu nedávno odhalily děsivou skutečnost. Podle některých názorů pravděpodobně nebyl v době pohřbu mrtvý, jak uvádí web The Chronicles of History.

Alexandr zemřel po několika týdnech bolestí břicha a pod vlivem horečky, čímž ukončil svou velmi krátkou, ale velkolepou vládu jakožto makedonského krále ve starověkém Řecku. To mělo sice několik velmi zajímavých vládců, ale Alexandr byl zdaleka jedním z nejpůsobivějších. Vedl velmi fascinující život ještě předtím, než se ve dvaceti letech pustil do své třináctileté vlády.

Je toho hodně k řečení a existuje spousta teorií o tomto muži, který tak poznamenal dějiny. A jeho smrt patří mezi ty nejprobíranější. Když v roce 323 př. n. l. zemřel v Babylonu, jeho tělo nezačalo vykazovat známky rozkladu po celých šest dní, jak uvádí historické zprávy. Jedna teorie tvrdí, že mohl trpět neurologickou poruchou tzv. Guillain-Barrého syndromem. Lidé si nejspíše nepovšimli žádných bezprostředních známek rozkladu na těle z jednoho prostého důvodu – protože Alexandr ještě nebyl mrtvý. To vrhá na jeho smrt děsivé skutečnosti.

Jak napsala doktorka Katherine Hall, která působí na univerzitě na Novém Zélandu, ve článku z roku 2018 publikovaném v The Ancient History Bulletin, Alexandr patrně pravděpodobně dostal variantu GBS. Ta způsobila paralýzu těla, a vládce tak působil jako mrtvý. 

Většina ostatních teorií o tom, co Alexandra zabilo, se soustředila na mučivou horečku a bolesti břicha, kterou trpěl ve dnech před svou smrtí. A zatímco historici dlouho spekulovali o tom, co přesně zabilo Alexandra, Hall naznačuje, že možná ani nezemřel, když si lidé mysleli, že odešel na věčnost. Věří, že Alexandr mohl být falešně prohlášen za mrtvého, než skutečně zemřel o několik dní později. 

„Jeho smrt může být nejslavnějším případem pseudothanatos nebo falešné diagnózy smrti, jaký byl kdy zaznamenán,“ říká Sarah Pruit, historička a spisovatelka. 

Autorský článek, další zdroje: History.com, Thechroniclesofhistory.com, The Ancient History Bulletin

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město