Otec Televarieté Vladimír Dvořák by oslavil 98. narozeniny. Právě on si vybral jako parťačku Jiřinu Bohdalovou, která tehdy nesměla točit

 Osobnosti 
17. května 2023 13:34 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Vladimír Dvořák by tento měsíc oslavil 98. narozeniny Česká televize / volný zdroj
Vladimír Dvořák zemřel v roce 1999 ve věku 74 let, na televizních obrazovkách ho ale diváci stále vídají poměrně pravidelně. A to díky dnes už doslova kultovní televizní estrádě Televarieté. 14. května by tenhle skvělý bavič oslavil 98. narozeniny.

Vladimír Dvořák byl jen příležitostným hercem, daleko víc se prosazoval jako scénárista, textař a moderátor. A proto se také stal duchovním otcem televizní estrády Televarieté. Nápad na televizní zábavní show dostal v roce 1964 během své dovolené ve Francii, kde se šel z profesionální zvědavosti podívat do pařížského klubu Olympia. Tam totiž už tehdy dávali podobný program, v němž se na pódiu střídali komici, tanečníci, zpěváci a artisti. A Dvořákovi se tenhle nápad líbil natolik, že hned po návratu z dovolené začal pracovat na scénáři k televizní estrádě.

Trvalo ale ještě dlouhých sedm let, než se Dvořákovi podařilo v roce 1971 svoje vymazlené dítě skutečně dostat na obrazovku. Mezitím se totiž stal šéfem Hlavní redakce zábavních pořadu Československé televize, takže v této pozici už realizace vysněné televizní show byla poměrně snadná. Co ale snadné nebylo, bylo udržení pořadu na obrazovce. Některé věci se nelíbily divákům, jiné televizním šéfům a další zase komunistické cenzuře. A tak po pěti letech a pětadvaceti odvysílaných dílech přišel konec.

Vladimír Dvořák ale svoje Televarieté miloval natolik, že se se svojí pověstnou houževnatostí pustil do inovace pořadu. Dostal nápad dát více prostoru komickým scénkám a také smíšené moderátorské dvojici. A v tuto chvíli přichází na scénu Jiřina Bohdalová, která ovšem měla u svého jména černý puntík poté, co natočila trezorový film Ucho. V televizi to Dvořákovi ale nějakým zázrakem prošlo a tak vznikla slavná dvojice Dvořák-Bohdalová, bez které si diváci nakonec Televarieté nedovedli ani představit.

Dvořák psal pro sebe a Bohdalovou většinu komických scének, které se v Televarieté objevily a díky obrovské oblíbenosti show se mu postupně dařilo do programu propašovávat i západní umělce, byť méně zvučných jmen. A troufal si dokonce do komických scén psát i zkryté narážky na komunistický režim. Televarieté, Dvořákovo vymazlené dítě a také to nejlepší, co kdy stvořil, dosáhlo v roce 1982 takové divácké oblíbenosti, že se stalo dokonce hlavním silvestrovským televizním programem. A to tehdy znamenalo opravdu hodně.

[:id_6350]

Televarieté jelo na vítězné vlně až do sametové revoluce v roce 1989 a kupodivu s jeho oblibou nepohla ani změna poměrů a později i příchod nových televizních kanálů. Vladimír Dvořák se totiž se svojí show dokázal skvěle přizpůsobit novým podmínkám a Televarieté mělo dál velkou sledovanost.  Poslední díl Televarieté natočil Dvořák v roce 1998, to už ale byl nemocný a pořad musel kvůli jeho zdravotnímu stavu skončit. Kdyby byl Vladimír Dvořák zdráv, s největší pravděpodobností by tahle show jela dál. I tak se ale Dvořák stal legendou televizní zábavy a na svět přivedl úctyhodných 74 dílů zábavního pořadu, což je číslo, které už těžko nějaký podobný estrádní pořad překoná.

Autorský článek, další zdroj: Česká televize

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...