Uplynulo už 11 let od jaderné katastrofy ve Fukušimě. Připomeňme si, co se tam tehdy stalo

 Technika 
11. března 2022 17:14 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Havárie ve Fukušimě je po Černobylu druhou největší v historii Depositphotos
11. března 2011 postihlo Japonsko největší zemětřesení, jaké kdy tato země zaznamenala. Ale to byla jen část obrovské katastrofy. O tu největší se postarala následna vlna tsunami, která prakticky zlikvidovala jadernou elektrárnu stojící na pobřeží.

Katastrofa ve Fukušimě je považována za druhou nejhorší jadernou katastrofu v historii, která si vynutila přesídlení více než 100 000 lidí. 

Co všechno se tam stalo

Během nouzového stavu se každý ze tří funkčních jaderných reaktorů v elektrárně Fukušima úspěšně podařilo odstavit, ale bohužel selhaly záložní systémy napájení a chlazení. A tady je na místě jedna paralela se současností. Rusové, kteří obsadili jadernou elektrárnu v Černobylu, ji odpojili od proudu.

Ve Fukušimě v důsledku nedostatku chlazení zbytkové teplo způsobilo částečné roztavení palivových tyčí ve všech třech reaktorech. A pak nastalo opravdové peklo. Reaktory 1 a 3 explodovaly 12. a 14. března, což přimělo vládu k evakuaci všech v okruhu 20 km. Další výbuch v budově reaktoru 2 15. března uvolnil ještě více radiace a tisíce lidí opustily své domovy, když se dělníci pomocí vrtulníků, vodních děl a čerpadel na mořskou vodu pokusili ochladit přehřívající se zařízení.

Celý rozsah obrovské katastrofy se ale ve své plné síle ukázal až v následujících měsících, kdy vláda nakonec evakuovala všechny obyvatele v okruhu 30 km od elektrárny. Původně nebyla incidentu připisována žádná úmrtí, i když to nebylo příliš příjemné pro 154 000 evakuovaných nebo pro blízké z více než 18 000 lidí, kteří přišli o život v důsledku zemětřesení a tsunami.

Dnes je v okolí elektrárny zóna o velikosti 371 kilometrů čtverečních, která zřejmě bude muset zůstat zavřená po celá desetiletí. V roce 2018 japonská vláda oznámila, že jeden pracovník elektrárny zemřel na ozáření během katastrofy, která je dnes v žebříčku nechvalně známých jaderných nehod považována za druhou největší právě po Černobylu.

Zdroj: History, Wikipedia.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...