Papiňáky se za socialismu dovážely z Maďarska. Byly hliníkové a nebezpečné

 Koktejl 
07. ledna 2020 11:03 / Mirka Malá
  56
📷
5 fotografií v galerii
Maďarské papiňáky nechyběly v žádné domácnosti Pinterest
Každá socialistická hospodyňka ho měla. Papiňák, nebo-li tlakový hrnec, který zkrátil dobu vaření na třetinu. Občas ale taky bouchl a zdevastoval celou kuchyň.

Vaření v papiňáku bylo za socialismu běžné. Zřejmě se tehdy jednalo o jeden z výdobytků socialismu, protože na papiňáky dokonce běžela v televizi reklama. A ta se tehdy rozhodně nenatáčela na kdejaký produkt.

Papiňáky se dovážely z Maďarska

Papiňáky se do Československa dovážely z Maďarska, a to hned v několika verzích. Jejich cena se tehdy pohybovala od 150 do 250 československých korun, což nebylo zrovna málo s příhlédnutím k tomu, že se tehdy nástupní plat mnohde pohyboval okolo 700 korun. Přesto neexistovala domácnost, která by papiňák neměla.

Opatrnost byla nutností

Hospodyňky si ale na maďarský tlakový hrnec musely dávat pozor. Pokud s ním manipulovaly špatně, hrnec bez lítosti vybouchl a zdevastoval celou kuchyň. K výbuchům ale docházelo především kvůli výrobní vadě, kdy se ucpávaly ventily a následně povolila pojistka. Ta natlakovaný hrnec odjistila a rázem jste měli  v kuchyni na plotně takový malý granát.

Tuto chybu měly právě hliníkové hrnce, vyráběné v Maďarsku, takže svoje negativní zkušenosti s nimi měla řada českých domácností.

Denis Papin sestrojil papiňák v roce 1679

Papiňák ale Maďaři nevymysleli, jen ho vyráběli v hliníkové verzi, která v mnohých domácnostech slouží dodnes. Papiňák se jmenuje po svém vynálezci, francouzském matematikovi a fyzikovi Denisu Papinovi, jenž jej poprvé sestrojil roku 1679. Hrnec slouží k vaření za vyššího tlaku, než je běžný atmosferický tlak. Vyšším tlakem se dosáhne vyšší teploty vaření.

Dnešní nerezové papiňáky jsou mnohem bezpečnější

Papiňák přežil dodnes a stále se na trhu prodává, byť v moderní nerezové verzi. Ta je totiž mnohem bezpečnější, než socialistická hliníková. Možnost, že nerezový papiňák vybouchne, pokud hospodyňka dodrží všechny postupy správně, je totiž u moderních tlakových hrnců minimální. Dále čtěte: Dětské plastové nádobí vévodilo socialismu. Dnes se v tělech dětí nacházejí mikroplasty.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...