První salemská čarodějnice byla oběšena v červnu 1692. Pak vypuklo naprosté peklo

 Koktejl 
11. června 2022 09:57 / Mirka Malá
  1
📷
1 fotografie v galerii
Během salemských čarodějnických procesů probíhala doslova davová hysterie Wikimedia Commons / volný zdroj
Přesně 10. června 1692 byla v malé vesnici Salem ve státě Massachusetts odsouzena k oběšení Bridget Bishop. Měla praktikovat čarodějnictví. Byla první z mnoha. A po jejím oběšení vypuklo doslova peklo.

Naprosto nesmyslný hon na čarodějnice v Salemu a smrt mnoha žen způsobila z dnešního pohledu neskutečná historka. Malé dcery tamního reverenda Samuela Parrise onemocněly a přivolaného lékaře nenapadlo nic lepšího, než revendovi sdělit, že jeho dcery trpí účinky čarodějnictví. Malé holky to svému vlivnému otci ještě navíc potvrdily a na jeho nátlak pak vyjmenovaly celou řadu žen, které je měly očarovat.

Masakr čarodějnic

Celá záležitost byla jak špatný vtip od samého začátku. V řetězové reakci se množila jména a obvinění a celá kauza nabyla obřích rozměrů. Hysteria byla doslova všude kolem, nikdo nebyl v bezpečí. Už v březnu byly obviněny první tři ženy, jedna z nich se pod nátlakem nakonec k čarodějnictví přiznala a vyjmenovala celou řadu žen, které označila za čarodějnice. Je jasné, že to udělala jen proto, aby si zachránila vlastní kůži.

Jak hysterie v Salemu a jeho okolí rostla, přidávali se další lidé, kteří obviňovali ženy, ale i muže z čarodějnictví. Nakonec bylo obviněných rovnou 150, některé zdroje ale uvádí mnohem víc. Hned po Bridget Bishop bylo odsouzeno k smrti dalších třináct lidí. Často byli obvinění z čarodějnictví jen z toho důvodu, že se například jinak oblékali, nebo častěji chodili do hospody.

Nakonec salemské čarodějnické šílenství musel zastavit až sám tehdejší guvernér státu Massachusetts, který nařídil zrušit soudní procesy a propustil obviněné včetně těch, kteří už byli  odsouzeni k smrti. I tak ale díky davové čarodějnické psychóze bylo zabito v Salemu 19 lidí.

Tzv. čarodějnický proces v Salemu je dodnes považován za jeden z největších případů masové hysterie v dějinách Spojených států. Historici o tomto masakru dodnes učí a uvádí ho jako jeden z nejvážnějších příkladů nebezpečí, které s sebou nese izolace, náboženský fanatismus a v konečném důsledku i selhání úřadů.

Američané tuto dávnou kauzu ani dnes neberou na lehkou váhu a salemský masakr si připomínají parkem na památku salemských obětí přímo v Salemu a také památníkem v Danversu. Je ale nutné připomenout, že Salem nebyl jediným místem, kde se pořádal hon na čarodějnice.

Velmi podobná situace byla i v Evropě. Hony na čarodejnice se na našem kontinentu pořádaly prakticky nepřetržitě od 15. do 18. století. Dalo by se říci, že jde o jeden z největších církevních masakrů všech dob. Přesná čísla zabitých, které církev odsoudila k smrti za čarodějnictví, nejsou samozřejmě známa, historici ale odhadují, že ve zmíněných stoletích mohlo jít až o 100 tisíc lidí. Další mnohé odhady ale hovoří dokonce o půl milionu lidí. Církev také pronásledovala další tisíce lidí po celé Evropě, o kterých se domnívala, že praktikují čarodějnictví. Řadu lidí také ze stejného důvodu dlouhodobě věznila a krutě mučila.

Autorský článek, další zdroj: History

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Tech

Rusko chce mít nový jaderný bombardér už za dva roky. Nejspíš ale nebude mít vůbec žádný