V Petrohradě byl v polovině března zavražděn ruský car Alexandr II. Atentátník na něj hodil bombu

 Osobnosti 
14. března 2022 14:07 / Mirka Malá
  1
📷
1 fotografie v galerii
Někteří vládci Ruska byli v minulosti odstraňováni násilně Depositphotos
Car Alexander II. byl kontroverzní vládce. Za své vlády sice provedl mnoho prospěšných reforem, nakonec se z něho ale stal autoritářský vládce.

Car Alexandr II., vládce Ruska od roku 1855, byl nakonec zabit v ulicích Petrohradu bombou hozenou členem revoluční skupiny Vůle lidu. Ta se pokoušela svrhnout ruskou carskou autokracii už několik let pomocí terorismu a různými atentáty.

Car přežil několik pokusů o atentát

Skupina Vůle lidu caru Alexanderovi usilovala o život řadu let. Zavraždila mnoho úředníků a několikrát se pokusila o atentát na samotného cara, než se to 13. března 1881 nakonec povedlo. Přitom jako car udělal Alexander poměrně hodně pro liberalizaci a modernizaci Ruska, a to včetně zrušení nevolnictví v roce 1861.

Když však byla jeho autorita zpochybněna, stal se represivním a vehementně se postavil proti hnutím za politickou reformu. Jeho nástupcem se stal jeho 36letý syn Alexandr III., který odmítl přijmout novou ústavu. Vrazi Alexandra II. byli zatčeni a oběšeni a skupina Vůle lidu byla důkladně potlačena. 

Alexander III. zemřel poměrně mladý, a to ve věku 49 let. Informace, které už těžko někdo ověří, hovoří o tom, že byl těžkým alkoholikem. Potvrzeným faktem ale je, že trpěl závažným onemocněním ledvin, které právě s alkoholismem mohlo úzce souviset.

Jeho nástupce Mikuláš II. zemřel násilně, podobně jako Alexander II. Nejprve jeho vládu svrhla bolševická revoluce a následně byl i s celou svojí nejbližší rodinou zavražděn bolševiky.

Zdroj: History, Wikipedia.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Tech

Rusko chce mít nový jaderný bombardér už za dva roky. Nejspíš ale nebude mít vůbec žádný