Rusko v září 1939 napadlo Polsko bez vyhlášení války. Stejně se chová i o 83 let později

 Koktejl 
17. září 2022 08:54 / Mirka Malá
  34
📷
2 fotografie v galerii
Invaze do Polska byla součástí sovětsko-německé tajné dohody Wikimedia Commons / TASS
Přesně 17. září 1939 se Sovětský svaz rozhodl, že Polsko už neexistuje, a může si s ním tedy prakticky dělat, co chce. To je dozajista zajímavá paralela se současnou situací na Ukrajině. Sověti se ale tehdy oháněli paktem o neútočení, který si spolu dohodli dva nejhorší tyrani evropské historie Hitler a Stalin.

Tato sovětská, nebo tedy ruská invaze do Polska se tehdy stejně jako dnes v případě Ukrajiny odehrála bez formálního vyhlášení války. 17. září 1939 vtrhla sovětská vojska na východ Polska. A to jen šestnáct dní poté, co Hitler na Polsko zaútočil ze západu.

Výsledek byl po několika dnech marných bojů polské armády doslova smrtící. Už 6. října bylo Polsko doslova rozložené a Hitler a Stalin si jeho území rozdělili mezi sebou, což byl plán, který mezi Sověty a nacisty vznikl už týdny předtím.

Ano, útok na Polsko se skutečně odehrál podle tajné dohody mezi Sovětským svazem a nacistickým Německem. Oba státy se na něm dohodly už v srpnu 1939 a součástí této dohody bylo jasné rozdělení Polska na sféry ruského a německého vlivu.

Součástí této tajné dohody bylo také rozdělení celé severní a východní Evropy na sféry vlivu obou tehdejších mocností. A tím se také oba státy pod vedením Hitlera a Stalina následně řídily. Hitler zaútočil na Polsko hned 1. září a Rusové pak o dva týdny později.

Zajímavá paralela se v tehdejším sovětském útoku na Polsko bez formálního vyhlášení války se současnou situací najde i v dalších bodech této "operace". Sověti tehdy přišli s propagandou, podle níž musí vojenskou operací chránit běloruské a ukrajinské občany žijící na polském území, protože polský stát už neexistuje, a je tedy třeba zasáhnout na jejich obranu. Stejně tak svoji vojenskou operaci podporovali hitlerovským sloganem o bleskové válce. Letos pro změnu Rusko vtrhlo na Ukrajinu s tím, že je potřeba chránit ruské občany žijící na území tohoto státu a rovněž mělo v plánu podniknout tzv. bleskovou válku.

Každopádně v roce 1939 sovětská armáda a hitlerovský Wehrmacht během společné invaze do Polska také velmi úzce spolupracovali, což jen svědčí o tom, že se skutečně jednalo o předem domluvenou společnou akci. Sovětské jednotky se během postupu z opačných směrů setkaly s těmi německými. Dokumentovány jsou i opravdu pozoruhodné případy spolupráce přímo na bojišti. Například když jednotky Wehrmachtu prošly pevností Brest, která byla po bitvě u Brest-Litovsku obsazena sovětskou 29. tankovou brigádou. Německý a sovětský generál tam dokonce 22. září uspořádali společnou vojenskou přehlídku. A v dnešním Lvově, který tehdy kapituloval, sovětská armáda po dohodě vystřídala tu německou. Ta město sice dobyla, ale předala jej Rusům. A takových událostí, které svědčí o dobře připravené sovětsko-německé spolupráci, bylo mnohem víc. Do 28. září nakonec dosáhla Rudá armáda na polském území hranice, která byla předem dohodnuta s Německem.

Rusové byli se svojí vojenskou operací tak spokojení, že 31. října sovětský ministr zahraničních věcí  Molotov hlásil Nejvyššímu sovětu: "Krátký úder německé armády a následně Rudé armády stačil k tomu, aby z tohoto bastarda nezbylo nic." Nicméně protože tajný pakt mezi Německem a Sovětským svazem nebyl oficiální aliancí, moderní věda nakonec popsala německou a sovětskou spolupráci při invazi do Polska jako spolubojovnost.

Sovětský svaz ale nakonec v důsledku invaze zabral asi tři pětiny Polska a 13 milionů jeho obyvatel. Po skončení druhé světové války se toho pro Polsko mnoho nezlepšilo. Nakonec ve sféře sovětského vlivu skončila celá země na dlouhá desetiletí.

Autorský článek, další zdroj: History

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kate Middleton zazářila v rudých šatech. S nádherným diadémem a náušnicemi Alžběty II. vypadala jako...

Styl

ADHD je diagnostikováno častěji chlapcům. Dívky jej totiž umí lépe ukrýt

Tech

Čína uprostřed občanských nepokojů znovu chrastí zbraněmi. Má nové ponorkové střely, které doletí až...