Osmdesátky v Československu odstartoval fenomén z Japonska. Walkmana si přál každý a když se objevil v Tuzexu, jen se po něm zaprášilo

 Technika 
Včera | 09:59 / Ema Maxová
  0
📷
1 fotografie v galerii
Společnost Sony 1. července 1979 uvedla na japonský trh svůj první walkman Pixabay
V roce 1979 uvedla na trh firma Sony nenápadnou malou krabičku, která změnila hudební průmysl prakticky od základů. Na začátku osmdesátých let minulého století pak dorazil tento fenomén také do tehdejšího Československa.

Od představení prvního walkmanu od společnosti Sony uběhlo čtyřicet šest let. Walkman ovšem nebyl původně vůbec určen k individuálnímu poslechu, a dokonce byl během vývoje považován spíše za takovou zajímavou vychytávku zejména pro novináře, prostě jako takový lepší diktafon.

Pak ovšem v Sony jednoho z šéfů vývoje napadlo, že funkce nahrávání není úplně „sexy“, naopak že by novému přístroji slušelo spíše připojení sluchátek a ještě menší rozměry. První modely měly přitom dokonce dvě zdířky na sluchátka, protože si tehdejší inženýři v Japonsku nedokázali představit, že by někdo poslouchal hudbu úplně sám.

Tyto porodní bolesti provázely Sony i v červenci 1979, kdy se první model walkmana označený jako TPS-L2 objevil na trhu. Za první prázdninový měsíc se tehdy prodalo jen asi tři tisíce přístrojů, což bylo považováno za obchodní zklamání. Teprve když v srpnu 1979 odstartovala Sony kampaň přímého marketingu na ulicích Tokia, tak se ukázalo, že mít kdekoliv (v metru, na ulici nebo na kole) hudbu u sebe a slyšet ji i pořádně nahlas ze sluchátek, je vlastně snem každého audiofila.

Na konci prázdnin před 46 lety se tak prodalo již 50 tisíc těchto přenosných kazetových přehrávačů a za pár měsíců letěla tato novinka na dračku po celém světě. Do tehdejšího socialistického světa se walkman dostal s pochopitelným několikaletým zpožděním, o to větší zájem tehdy u nás vyvolal. Málokdo si ho ovšem na začátku osmdesátých let mohl dovézt přímo z ciziny a nebyl většinou k sehnání ani v Tuzexu.

Kromě známých nápojů (jako Coca-Cola nebo Pepsi) a oblečení se totiž v tehdejším Tuzexu prodávala i elektronika. A nebyly to jen televize Grundig, ale právě nejnovější modely původního walkmana. Pořídit jste si mohli tento legendární malý přehrávač za cca 70 bonů.

Vzhledem k tomu, že na černém trhu, tedy od veksláků, se tehdy dal sehnat bon za pět nebo šest korun, tak walkman vyšel téměř na čtvrtinu tehdejšího průměrného platu. Přesto jakmile se objevil v Tuzexu, hned se po něm jen zaprášilo.

Dnes máme na trhu desítky nástupců této legendy, pořídit si můžete MP3 nebo MP4 přehrávače různých tvarů, velikostí i barev, a to i za pár stovek. Před pár lety se dokonce na trhu objevil retro kazetový přehrávač společnosti Ninm Lab, navíc s Bluetooth.

Pokud tedy ještě máte někde doma dole v šuplíku zahrabaných pár funkčních kazet, tak si ho můžete pořídit jako takový malý nostalgický návrat do dob, kdy byly fronty nejenom na „banány“.

Zdroj: Autorský článek

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Příběh lásky, který sledoval celý svět: Charles a Camilla dnes slaví 20 let manželství

Styl

Trendem letošního roku je japonský střih Hime cut. Tento jemný, elegantní a zároveň extravagantní účes...

Tech

Archeologický objev pod hradem Loket: Pozůstatky z 11. století odhalují dávnou historii