Slavný spisovatel Hans Christian Andersen se bál pohřbení zaživa a po většinu života žil v celibátu

 Koktejl 
27. prosince 2022 09:49 / Pavla Krejčí
  0
📷
1 fotografie v galerii
Hans Christian Andersen trpěl podivnými fóbiemi Wikimedia Commons / Melchior, Israel Berendt / volný zdroj
Hans Christian Andersen se stal jedním z nejuznávanějších dětských spisovatelů všech dob. Vytvořil nadčasové příběhy jako Malá mořská víla, Paleček, Císařovy nové šaty, Princezna na hrášku a mnoho dalších. Jeho život začal ve velké bídě a doprovázely ho různé zajímavé skutečnosti.

Příběhy zakládal na vlastním životě

Vzhledem k útrapám, které zažil během dospívání, není divu, že Andersen často čerpal ze svého vlastního trápení, aby našel námět na své příběhy. Například Ošklivé káčátko je inspirováno jeho vlastními zkušenostmi se šikanou v dětství. Chtěl dát ostatním dětem, které bojují s nízkým sebevědomím, naději, že se promění v krásné labutě.

Žil v celibátu... ale sebezkoumání a představám se nevyhýbal

Andersen se patrně nikdy neoddával sexuálním aktivitám, protože nejenže se nikdy neoženil ani nezplodil děti, ale možná se nikdy nedostal k tomu, aby ten čin vůbec udělal, i když se spekuluje o návštěvách nevěstince. Nicméně některé důkazy naznačují, že po celý svůj život choval romantické city k mnoha ženám i některým mužům, ale jen zřídka se odvažoval k činu. Místo toho se rozhodl vést si překvapivě důkladný deník svého sebezkoumání, přičemž každou aktivitu označoval malým křížkem a poznámkou, koho si v tu chvíli představoval.

Měl strach ze spousty věcí

Andersen měl mnoho fobií a neuróz. Trpěl takovým strachem z požárů, že s sebou neustále nosil únikové lano, kdykoliv vstupoval do vysokých budov. Rovněž odmítal jíst šunku ze strachu z parazitů a vyhýbal se dokonce i psům. Jeho největším strachem však bylo pohřbení zaživa, představa toho ho znepokojila tak hluboce, že si každou noc před spaním udělal poznámku, aby každého, kdo ho našel, upozornil, že pouze spí, a není mrtvý.

Byl to hrozný host 

Andersen se v roce 1847 setkal s Charlesem Dickensem na jednom večírku. K jeho velké radosti mezi vznikla dlouhá korespondence. V jednom z dopisů ho Dickens pozval k sobě domů, pokud by měl Andersen někdy cestu kolem. Učinil to pravděpodobně z pouhé zdvořilosti, ale Andersen si nabídku vzal k srdci a naplánoval dvoutýdenní návštěvu. 

Když Andersenova návštěva skončila po celých pěti týdnech, cítil se Dickens nucen svěřit se bývalému premiérovi lordu Johnu Russellovi, že tvůrce některých z nejoblíbenějších světových pohádek byl opravdu strašným hostem. Když Andersen odcházel, omlouval se za svoje chování. Nicméně Dickens mu poslal jen poslední dopis na rozloučenou a jejich kamarádský vztah ukončil.

Je hluboce milován ve své rodné zemi

Navzdory mnoha výstřednostem zůstává Andersen velmi uznávaný, zejména ve své rodném Dánsku. Jen několik měsíců před svou smrtí dostal od města Kodaň ke svým 70. narozeninám velkou bronzovou sochu, která dodnes stojí v Králově zahradě. Je to jen jedna z mnoha soch v Dánsku a po celém světě, včetně nadrozměrného monumentu v Central Parku v New Yorku, po které děti často šplhají.

Autorská text, další zdroje: The Guardian, Mental Floss

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod